10 kwietnia 2020 r. opublikowaliśmy antykryzysowy 10-punktowy plan dla Białegostoku. Przeczytaj o pakiecie uchwał >>

Napisaliśmy wtedy:

"...Apelujemy do radnych miejskich by nie czekali na skutki epidemii i zaczęli działać natychmiast, współpracując z władzami rządowymi. Postulujemy pilne przyjęcie pakietu miejskich uchwał antykryzysowych.

1. Podjęcie uchwały o czasowym obniżeniu (a nie odroczeniu!) czynszów dla firm-najemców lokali komunalnych, objętych przestojami i bezpośrednio dotkniętych skutkami epidemii..."

Całkiem niedawno Tadeusz Truskolaski zdecydował się realizację punktu 3 - restrukturyzację ogromnego zadłużenia miasta poprzez emisję obligacji. Czytaj więcej >>

Teraz prezydent zarządził obniżkę opłat dla przedsiębiorców-najemców lokali komunalnych. To racjonalny ruch by ratować pozostałości rodzimej przedsiębiorczości w Białymstoku. Czytaj więcej >>

Dotychczasowa polityka rugowania białostoczan prowadzących firmy, czyli w wymiarze finansowym polityka świadomej eliminacji dochodów miasta, zagraża ekonomicznej i społecznej przyszłości.

Obcy kapitał działający w Polsce i w Białymstoku w większości unika opodatkowania. Zdarzają się też tacy, którzy nawet przez kilka lat pod rząd w ogóle nie płacą podatku dochodowego. Gwoli przypomnienia:

Przykłady przychodów, udziału w rynku i zapłaconych podatków

Podatek dochodowy zapłacony w latach 2016-2018 przez firmę Auchan Polska wg danych Ministerstwa Finansów:

  • 2016 - przychód - 11,75 mld zł - zapłacony podatek dochodowy - 0 zł (polska strata w podatku dochodowym rzędu 352,5 mln zł)*
  • 2017 - przychód - 12,5 mld zł - zapłacony podatek - 0 zł (polska strata w podatku dochodowym rzędu 375 mln zł)*
  • 2018 - przychód - 12 mld zł - zapłacony podatek - 0 zł (polska strata w podatku dochodowym rzędu 360 mln zł)*

* roczne kwoty podatku dochodowego możliwe do uzyskania, gdyby podane przychody miały polskie mikrofirmy

Białystok: podatek dochodowy zapłacony przez przykładowe rodzime firmy (duży pracodawca i mikrofirma zatrudniająca 2 osoby):

  • 2018 - PSS Społem Białystok - przychód 362,34 mln zł - zapłacony podatek - 1,44 mln zł
  • 2018 - mikroprzedsiębiorca - przychód 1,06 mln zł - zapłacony podatek dochodowy - 36,9 tys. zł

 

Źródło: dane Ministerstwa Finansów o zapłaconym podatku CIT przez duże firmy w tym spółki zagraniczne >>

 

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.