W kwietniu 2020 roku opublikowaliśmy 10-punktowy plan działań antykryzysowych dla Białegostoku.

Przeczytaj naszą publikację z 10 kwietnia 2020: Pakiet miejskich uchwał antykryzysowych

Przeczytaj o uchwale rady miejskiej z września 2020 ddb24.pl: Białystok zadłuży się na kolejne miliony

W punkcie trzecim wskazaliśmy na pilną potrzebę dywersyfikacji zadłużenia miasta w celu redukcji kosztów jego obsługi. Poparliśmy głos innych białostoczan, w tym m.in. dziennikarzy radia, którzy wielokrotnie proponowali emisję obligacji jako racjonalną i konstruktywną metodę zarządzania długiem.

Tadeusz Truskolaski wreszcie zdecydował się na działanie, które było konieczne już dawno. Niektórzy wskazują, że taki niespodziewany, nietypowy dla Truskolaskiego krok, niekoniecznie świadczy o społecznej odpowiedzialności za przyszłość stolicy Podlasia i trosce o poziom cen usług miejskich.

Przyczyna może być bardziej prozaiczna. W obliczu narastającego kryzysu ekonomicznego i postępującej ucieczki firm z Białegostoku (realnych płatników podatku), banki oceniając wyższe ryzyko udzielenia Truskolaskiemu kolejnych kredytów, mogą żądać więcej. Czyli w dotychczas stosowanym modelu spłaty starszych kredytów nowymi kredytami, koszt obsługi zadłużenia by systematycznie wzrastał przy jednoczesnym kurczeniu się dochodów wskutek pandemii. W takiej sytuacji nawet przejęcie nieruchomości miejskich przez udzielających pożyczek niekoniecznie gwarantowałoby uzyskanie zadowalających cen z ewentualnej licytacji.

Dywersyfikacja zadłużenia Białegostoku to pierwszy krok w naprawie finansów miasta. Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak odbudowa dochodów (w publikacji opisaliśmy proponowane narzędzia). By to zrobić, zarówno rada jak i prezydent będą musieli narazić się obcemu kapitałowi. A czy odważą się?? Zobaczymy.

W Brukseli na pewno by wkurzono się na ewentualny podatek smogowy albo budowę polskich centrów handlowych odbierających sieciom udziały w lokalnym rynku.

 

Zobacz informacje o przykładowym kredycie na spłatę starszych zobowiązań:

Udzielenie kredytu bankowego długoterminowego w wysokości 100.000.000,- PLN w tym: - 21.000.000,- PLN na pokrycie planowanego deficytu budżetu 2018 r. - 79.000.000,- PLN na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.