Czy można twierdzić, że wybory w spółdzielni nie są objęte ochroną przewidzianą w kodeksie karnym? Czy można wyszukiwać pozakodeksowe preteksty do umarzania spółdzielczych spraw??
Oczywiście TAK!!!
Białostocka prokuratura prowadziła postępowanie z zawiadomienia mieszkańców, w związku z kupowaniem głosów przed walnym zgromadzeniem oraz stosowaniem innych zabronionych kodeksem karnym metod manipulowania wyborami.
W aktach umorzonego postępowania znajduje się m.in. opinia jakoby wybory w postkomunistycznych spółdzielniach nie były chronione!
Ale to nie koniec zdumiewających losów spółdzielczego dochodzenia. Poradzono sobie nawet z niewygodnymi nagraniami, które mogły pogrążyć zleceniodawców kupowania głosów. Jak pozbyto się nagrań z monitoringu? Zrobiono to w banalnie prosty sposób – odczekano z zabezpieczeniem zapisu z kamer.
Choć mieszkańcy złożyli zawiadomienie 9 czerwca i domagali się szybkiego zabezpieczenia dowodów i nagrań, to po zapis monitoringu zgłoszono się dopiero 21 czerwca! Właściciel obiektu poinformował policję, że na dzień 21.06.2010 r. najstarszy zapis jest z 15 czerwca.
W mojej ocenie wskazane okoliczności (szukanie pozakodeksowych pretekstów umorzenia oraz utrudnianie postępowanie poprzez niezabezpieczenie nagrań) kwalifikują to umorzenie do badania czy doszło do popełnienia przestępstw niedopełnienia obowiązków i utrudniania śledztwa.
Dla grup interesów układu III RP mieszkańcy spółdzielni są ludzkim śmieciem, niezasługującym na równe traktowanie i ochronę prawną, a już na pewno na prawo do wolnych wyborów.
Wyznacznikiem zakończenia okresu III RP i początkiem prawdziwie wolnej Polski, równo traktującej i niedyskryminującej swoich obywateli, będzie więc reforma postkomunistycznej spółdzielczości mieszkaniowej. Będzie ustawowe zagwarantowanie prawa dla milionów Polaków do wolnych wyborów w spółdzielniach i do samostanowienia o posiadanym mieniu.
Kiedy tak się stanie? Ile lat jeszcze musi upłynąć?
Zobacz przebieg pseudowyborów zorganizowanych w sali na 417 miejsc dla spółdzielni liczącej ok. 14 tys. uprawnionych do głosowania!
Zobacz apel do Jarosława Kaczyńskiego
Zobacz seryjne umarzanie spółdzielczych postępowań
Uwaga! Każdy mający prawo majątkowe w spółdzielni (mieszkanie, lokal garaż) ma status pokrzywdzonego i może występować do prokuratury o wgląd do akt toczących się i umorzonych postępowań. Może żądać od prokuratury ewidencji spraw dotyczących jego spółdzielni.
W przypadku umorzenia lub odmowy wszczęcia śledztwa/dochodzenia, pokrzywdzonym przysługuje zażalenie do sądu.