14
N, Sie

Jak przebiega walne zgromadzenie w spółdzielni-molochu?

Walne Zgromadzenie SM Soneczny Stok. Sala 417 miejsc. Ponad 13 tysicy uprawnionych

Nagranie dotyczy walnego zgromadzenia członków spółdzielni Słoneczny Stok zorganizowanego w sali na 417 miejsc!!!

spółdzielnia ta liczy ponad 13 tysięcy członków uprawnionych do głosowania;
mimo to zarząd co roku organizuje jednoczęściowe walne zgromadzenie, z dala od osiedli SM, w innej części miasta, w dniu roboczym;
w przypadku sfilmowanego walnego zgromadzenia na salę obrad próbowało wejść i wziąć udział w zebraniu ponad 1000 osób;
w trakcie obrad m.in. wyłączano klimatyzację i przedłużano procedury by zmusić uczestników do szybszego opuszczenia sali by ważne głosowania odbywały się w nocy;
przy takich warunkach obradowania oczywiście nie ma możliwości skutecznego liczenia głosów.

Wynajem małych sal, zwoływanie jednoczęściowego zgromadzenia w dniu roboczym, daleko poza terenem spółdzielni ma na celu uniemożliwienie uczestnictwa w głosowaniach zwykłym członkom spółdzielni.

Walnym zgromadzeniom w spółdzielniach-molochach towarzyszy też zastraszanie i terroryzowanie przeciwników prezesów, kupowanie głosów, fałszowanie wyników głosowania, fałszowanie protokołów obrad, wydawanie kart do głosowania osobom nieuprawnionym.

W konsekwencji zrzeszeni w SM nie mają żadnego wpływu na wybór władz, sposób zarządzania, wydatki oraz podejmowanie uchwał o zaciąganiu kredytów. Stąd też fenomen nieusuwalności prezesów i niemal dożywotniego rządzenia w spółdzielniach-molochach.

Podstawą reformy spółdzielczości jest zagwarantowanie wolnych i demokratycznych wyborów. Należy przyjąć jako zasadę, że w spółdzielniach przekraczających 500 członków walne zgromadzenie musi być zastąpione wyborami bezpośrednimi, tajnymi, z głosowaniami na kartach do głosowania (głosowanie uchwał i oraz wybory członków organów spółdzielni). Ponadto wybory takie muszą być chronione prawnie (przestępstwa przeciwko wyborom ścigane tak samo jak przy wyborach samorządowych i parlamentarnych).

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.