W Sądzie Okręgowym w Białymstoku z akt sprawy usunięto dokument przeszkadzający w wydaniu zaplanowanego wyroku.

Dokumentem tym było stanowisko przedstawione w postępowaniu sądowym przez biegłego z politechniki, oparte na faktach i uwzględniające obowiązujące przepisy prawa (art.45a PE). Niestety opinia biegłego podważała plan na wyrok korzystny dla lokalnej grupy interesów.

Cóż więc zrobiono? Usunięto z akt sprawy niewygodny dokument i zawyrokowano tak, jak wymagało tego zapotrzebowanie. W rozumieniu przepisów kodeksu karnego czyn został popełniony umyślnie z zamiarem bezpośrednim, co wypełniało kodeksową definicję art. 231 kk, jednak nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Pokrzywdzeni skierowali zawiadomienie do lokalnej prokuratury. Ta jednak nie pozwoliła by ktokolwiek odpowiedział za usunięcie dokumentu i wydanie orzeczenia zaprzeczającego faktom i dowodom. Chroniąc lokalną grupę interesów oczywiście nie zawnioskowała o wznowienie postępowania ani nie podjęła innych działań służących uchyleniu wyroku.

O sprawie wiedzieli również prezesi Sądu Okręgowego w Białymstoku i Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Czytaj więcej: https://slonecznystok.pl/informacje/bialystok/w-sadzie-okregowym-w-bialymstoku-usunieto-z-akt-sprawy-niewygodne-uzupelnienie-opinii-bieglego-i-wydano-wyrok-na-korzysc-spoldzielni.html

Działo się to jeszcze przed nowelizacją art. 107 prawa o ustroju sądów, więc przynajmniej teoretycznie umyślne przekroczenie uprawnień mogło być ścigane.

W obecnym stanie prawnym (po dodaniu § 3 do art. 107) jest jeszcze gorzej, gdyż opisana sytuacja przestaje być bezprawna w rozumieniu nowego § 3 zwalniającego sędziów z obowiązku przestrzegania prawa materialnego i procesowego: "Nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego: 1) okoliczność, że orzeczenie sądowe wydane z udziałem danego sędziego obarczone jest błędem w zakresie wykładni i stosowania przepisów prawa krajowego lub prawa Unii Europejskiej lub w zakresie ustalenia stanu faktycznego lub oceny dowodów". Czytaj więcej o nowelizacji art.107: https://slonecznystok.pl/polityka/kraj/nowelizacja-art-107-grozna-dla-demokracji-i-podwazajaca-konstytucyjne-prawa-obywateli.html

Wyłamujący się z układu politycy twierdzą, że tworem nazywanym III RP rządzą obce służby specjalne. To one decydują o kandydatach w wyborach i decyzjach politycznych figurantów pełniących funkcje państwowe. Według posła służby zarządzają też instytucjami siłowymi, czyli sądami i prokuraturą.

W tym kontekście staje się bardziej zrozumiała nowelizacja art. 107 prawa o ustroju sądów zezwalająca na całkowicie uznaniowe wyrokowanie i wykorzystanie sądów w działalności politycznej. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla służb specjalnych, które efektywniej mogą sterować pracą sądów, ale też i sędziowskiej kasty, która ma pewność całkowitej bezkarności w przypadku nadużyć czy przestępstw sądowych. Dodanie § 3 w art. 107 wzmacnia jej pozycję i autonomię, a jej interesy mogą pozostawać w jawnej sprzeczności z teoretycznie obowiązującymi zasadami konstytucyjnymi i ustawami.

 

Źródło: https://www.facebook.com/adam.moran.906/videos/1321545058870924

 

Rok 2014. Obrady żydowskiego Knesetu w Krakowie. Uczestnikami byli m.in. politycy PO, PiS, PSL. Dodatkowo w "obradach" wziął udział Andrzej Duda. Wtedy jeszcze praktycznie nikomu nieznany, ale jak się niebawem okazało, desygnowany na kandydata na prezydenta III RP.

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.