Już w maju zaprezentuje wizję reformy i szczegóły proponowanych zmian.
Spółdzielcze stowarzyszenia (nie mylić z pseudospółdzielczymi stowarzyszeniami prezesów i pracowników) oraz zwykli mieszkańcy polskich SM włączają się do prac nad reformą postkomunistycznej spółdzielczości mieszkaniowej.
Celem inicjatywy jest odbudowa polskiej spółdzielczości, przywrócenie spółdzielni mieszkańcom, zrównanie ich w prawach z innymi grupami społecznymi oraz rozwój spółdzielczości oparty na własności oraz demokratycznym zarządzaniu, otwierający drogę do taniego budownictwa mieszkaniowego.
Kluczowe filary planowanej reformy to: demokratyczne wybory w spółdzielniach (pierwsze wolne wybory mogłyby odbyć się już w 2022 roku!), powszechna własność (dokończenie uwłaszczenia), zarządzanie na poziomie nieruchomości, przywrócenie mechanizmów niezależnej kontroli (NIK) oraz niewprowadzanie podatku katastralnego.
W celu zachęcenia polityków do debaty o przyszłości polskiej spółdzielczości mieszkaniowej oraz poparcia idei demokratyzacji i zrównania w prawach, została przygotowana petycja o reformę spółdzielczości prezentująca postulowany pakiet najważniejszych zmian w przepisach:
https://citizengo.org/pl/signit/201699/view
Wnioskodawcą petycji jest warszawskie Krajowe Stowarzyszenie Spółdzielców NASZE MIESZKANIA.