Pokrzywdzony wyrokiem SR w Myśliborzu 78-letni p. Franciszek być może doczeka się sprawiedliwości.

Jego sprawą w końcu zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie datowanym na 10 stycznia 2023 r. RPO zwrócił się do Sądu Rejonowego w Myśliborzu o nadesłanie akt sprawy I C 690/13 i II Ca 1261/21.

Na podstawie opinii biegłego ze stowarzyszenia działającego na rzecz firm sprzedających podzielniki ciepła od emeryta zasądzono zapłatę ponad 50 tys. złotych za ogrzewanie mieszkania, zmuszając go do pokrywania kosztów ogrzewania innych lokali w rozliczanym bloku.

Biegły stowarzyszenia stwierdził, że naliczanie dla lokali bez podzielników opłaty w wysokości 5-krotności średniego zmiennego (podzielnikowego) kosztu ogrzewania jest zgodne z art. 45a prawa energetycznego i opiera się na "rejestracji podzielnikami zużycia ciepła w innych lokalach".

Występujący w tej sprawie inny niezależny biegły wskazał, że podzielniki nie mierzą zużycia ciepła a jedynie temperaturę grzejników oraz stwierdził, że naliczanie 5-krotności jest rażąco sprzeczne z prawem energetycznym, bo przerzuca koszty ogrzewania innych lokali na p. Franciszka. Udowodnił swoje stanowisko przedłożonymi sędziemu danymi z podziału opłat na inne lokale dokonanego przez firmę rozliczającą. Z przedstawionych dowodów jednoznacznie wynikało, że część lokali wskutek narzuconego systemu uiszczała zaledwie około 40% rzeczywistych kosztów przypadających na te lokale, płaconych dostawcy ciepła, bo resztę należności - wskutek sprzecznego z prawem regulaminu rozliczeń - pokrywał p. Franciszek oraz użytkownicy lokali o wysokich wskazaniach na podzielnikach.

Rzecznik Praw Obywatelskich ma uprawnienia by złożyć skargę nadzwyczajną i doprowadzić do uchylenia wyroku I C 690/13 oraz żądać postępowania karnego w związku z możliwością poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień.

Ale czy tak się stanie...? Byłby to prawdziwy cud zważywszy, że w tle jest potężna i bardzo wpływowa grupa interesów.

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.