W okresie Wielkiego Postu zwróciliśmy do białostockiej Kurii oraz KUL w Lublinie o zabranie głosu w sprawie współczesnej wykładni siódmego przykazania Dekalogu.
Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Poniżej kopia wiadomości wysłanej do rzecznika białostockiej Kurii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Szczęść Boże!
W związku z okresem Wielkiego Postu chcielibyśmy zamieścić publikację na temat współczesnej wykładni siódmego przykazania Dekalogu.
Naszymi czytelnikami są głównie krajowi użytkownicy Internetu, ale w przypadku Białegostoku informacja w tym zakresie wydaje się szczególnie ważna.
Uprzejmie proszę o stanowisko oraz ewentualnie zalecenia interpretacyjne w odniesieniu do poniższego katalogu czynów, które w naszej ocenie rażąco naruszają dekalogowe "nie kradnij" w tradycyjnym rozumieniu nauczania Kościoła:
-
niepłacenie podatków (tzw. optymalizacje podatkowe);
-
sprzedaż towarów i usług "bez kwitu" (unikanie rejestracji sprzedaży);
-
sprzedaż towarów i usług na dwie kasy (oficjalna kasa zarejestrowana w US jest nieużywana a paragony wystawiane na kasie niezarejestrowanej);
-
wystawianie pustych faktur (m.in. spółdzielnie - fakturowanie niewykonanych robót i usług);
-
sprzeniewierzanie funduszy unijnych, państwowych, samorządowych;
-
drenowanie finansów publicznych ustawianiem przetargów (wyrządzenie szkody majątkowej w budżecie państwa, samorządu);
-
manipulowanie wyborem dostawcy w trybie nieprzetargowym (nieumieszczanie ogłoszeń o zakupie towarów i usług, wybór umówionego droższego dostawcy);
-
umyślnie zawyżanie cen robót/usług (nadużycie władzy ze szkodą dla osób fizycznych i prawnych);
-
wymuszanie i branie łapówek/prowizji w obszarze publicznym oraz prywatnym;
-
poświadczanie nieprawdy w dokumentacji finansowej;
-
nadużywanie uprawnień urzędniczych (wyrządzanie szkody majątkowej stronom postępowań);
-
ustawianie wyroków sądowych: orzekanie z rażącym naruszaniem prawa materialnego i procesowego w celu osiągnięcia korzyści;
-
branie pieniędzy pochodzących z przestępstw i krzywdy ludzkiej w zamian za milczenie w ważnych sprawach społecznych;
-
wytaczanie spraw sądowych w celu pogrążania w zadłużeniu i przejmowania lokali;
-
narzucanie niezgodnych z prawem, krzywdzących finansowo systemów rozliczeń kosztów mediów (np. spółdzielnie mieszkaniowe);
-
wysługiwanie się grupom przestępczym zawłaszczającym dobra, działającym w obszarach władzy samorządowej, państwowej oraz mienia prywatnego.
Uprzejmie proszę o informację czy przywołane wyżej czyny współcześnie stanowią złamanie siódmego przykazania, czy obligują sprawcę do ujawnienia podczas spowiedzi i czy zobowiązują do postanowienia poprawy i zadośćuczynienia?
Czy ewentualnie wyłączeniem z odpowiedzialności za udział i działalność w przestępczych syndykatach może być argument, że korupcja ma charakter totalny (przenika wszystkie dziedziny życia gospodarczego i społecznego), więc nie istnieje rzeczywista alternatywa funkcjonowania poza narzuconym porządkiem.
W wygłaszanych kazaniach w białostockich parafiach nie pojawiają się bezpośrednie odniesienia do wymienionych zachowań, co może sugerować wiernym, że przytoczone działania są prawem i normą obecnego systemu, co z kolei legitymizuje ich dopuszczalność, a w konsekwencji pozwala na wyłączenie z rachunku sumienia i sakramentu pokuty.
Z historii: Papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1991 r., w homilii wygłoszonej w Białymstoku, wskazał na siódme przykazanie mówiąc m.in.:
"..."Nie kradnij" to znaczy nie nadużywaj tej twojej władzy nad własnością, nie nadużywaj tak, że inni przez to stają się nędzarzami..."
"...Jeżeli w realizowaniu tej reformy gospodarczej będą skrupulatnie przestrzegane zasady sprawiedliwości; jeśli każdy będzie się liczył nie tylko z interesem własnym, ale również z interesem społecznym; jeśli w działaniach gospodarczych nie zabraknie troski o najuboższych i najbardziej potrzebujących - wówczas Pan Bóg z pewnością pobłogosławi wysiłkom i nie tylko Polska dopracuje się dobrobytu, ale i atmosfera wzajemnych stosunków międzyludzkich stanie się zdrowsza i bardziej ludzka..."
Treść homilii: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/homilie/20bialystok_05061991.html
BIAŁYSTOK WOLNY OD KORUPCJI: https://slonecznystok.pl/polityka/zwierciadlo/bialystok-wolny-od-korupcji-jesli-nie-ukradli-krowy-ani-kury-to-nie-zlamali-siodmego-przykazania.html