Według obiegowych poglądów zachodnia Polska jest zamożniejsza i lepiej rozwinięta gospodarczo, a Wrocław czy Poznań oferuje wyższe płace i lepsze perspektywy do życia.
To niestety ponura prawda. Mogę to osobiście potwierdzić przywołując dane statystyczne z działalności gospodarczej. Przykładowo w skali miesiąca na 151 zamówień w sklepie tylko jedno jest z Białegostoku. Pozostałe 150 to rejon Wrocław – Poznań – Warszawa – Kraków.
Okazuje się, że ogromne dysproporcje gospodarcze to nie jedyny element różnic na niekorzyść Białegostoku i Podlasia.
Polityka Tadeusza Truskolaskiego (preferowanie obcego kapitału, wrogość wobec rodzimej przedsiębiorczości – np. rodzima działalność gospodarcza na najmie, walka z przedsiębiorcami, wieczyste użytkowanie dla białostoczan, astronomiczne ceny i brak lokali do działalności, podwyżki podatku) skutkuje nie tylko ucieczką dużych i małych firm poza Białystok, ale powszechną emigracją zarobkową młodego pokolenia. To z kolei rozwala lokalną demografię i zubaża potencjał społeczności. Systematyczna ucieczka wartościowej ludności stanowi zagrożenie dla ekonomicznej i demograficznej przyszłości Białegostoku i Podlasia.
Przerażające skutki warcholskiej polityki i konsekwencje ciągłego odpływu młodego pokolenia widać np. w obszarze edukacji. Znakomitym probierzem mogą być wyniki konkursu informatycznego dla uczniów szkół podstawowych.
W ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów, z Białegostoku do drugiej tury zakwalifikowało się zaledwie 4 uczniów! Dla porównania z Wrocławia aż 43! Zobacz wyniki konkursu dla szkół podstawowych 2019-2020: https://oij.edu.pl/news/oij14-wyniki-etap1/. A należy pamiętać, że Wrocław nie jest 10-krotnie większy od Białegostoku a tylko nieco ponad 2-krotnie (Wrocław 2019 - ok. 641 tys.; Białystok 2019 - ok. 297 tys.).
Graficzna mapka rozkładu wyników
Co ciekawe zdecydowanie mniejsze różnice między Białymstokiem a Wrocławiem widać dla starszych roczników – na poziomie szkół średnich. Na szczeblu licealnym Białystok w pierwszym etapie miał aż 29 zakwalifikowanych a Wrocław 49. Zobacz wyniki konkursu szkół średnich 2019-2020: https://oi.edu.pl/l/27oi_1etap_wyniki/
Czyli nasuwa się wniosek, że warunki społeczno-gospodarcze przed epoką rządów Truskolaskiego, nie generowały tak silnej migracji i odpływu najwartościowszych grup przekładającego się na wyniki edukacyjne. Niewątpliwie eskalacja emigracji zarobkowej nastąpiła w okresie rządów TT. Wzmagało ją oczywiście wejście do UE i otwarcie granic, ale bez wątpienia pan Truskolaski ma duży udział w destrukcji białostockiej gospodarki.
Poniżej jakże trafny i wymowny opis Białegostoku z roku 2014, widzianego oczami ekonomicznych emigrantów:
https://aniaontour.wordpress.com/2014/11/17/bialystok-to-stan-umyslu-gorzki-obraz-wspolczesnego-spoleczenstwa-bialostockiego/