Czy wiesz, że nowa ustawa o samorządzie daje radnym gmin nowe szersze uprawnienia?
Jeśli dziś twoja aktywność w radzie miejskiej ogranicza się do dyspozycyjności w głosowaniach według wytycznych i dodatkowo uważasz, że jako pojedynczy radny nie masz realnego wpływu na funkcjonowanie miasta – to mylisz się!
Wiemy, że boisz się, że nie wpiszą cię na listę w przyszłych wyborach jeśli teraz postawisz dobro publiczne i dobro mieszkańców ponad grupowe interesy partii. Ale, uwierz: darmowa forsa z diety i doraźne korzyści to nie wszystko co jest w życiu ważne....
Według znowelizowanej ustawy radny ma prawo do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych.
Interesując się sprawami gminy pośrednio dbasz również o stan swoich finansów i nie mamy tu na myśli diety. Kontrolując poczynania prezydenta możesz przyczynić się do ograniczenia wydatków i efektywnego wydawania pieniędzy publicznych. Możesz nie dopuścić do nieodpowiedzialnego zadłużania miasta.
Mając nowe uprawnienia sprawdź jakie zadłużenie ma obecnie Białystok i podległe spółki miejskie! Czy przekroczyło już miliard złotych? Jaka jest łączna roczna kwota płaconych odsetek? Czy to 100 milionów, czy więcej? Warto abyś dowiedział się i zawiadomił o tym wyborców ile miasto płaci prowizji za udzielenie kredytu na spłatę starszych zobowiązań kredytowych. Przeczytaj o kredytach >>
Sprawdź również od kogo gmina ma dochody podatkowe i w jakich kwotach? Czy najwięcej podatku płacą białostoczanie prowadzący działalność gospodarczą, czy może działające w Białymstoku spółki obcego kapitału Portugalczycy, Francuzi, Niemcy?
Zainteresuj się w jaki sposób można zmniejszyć zadłużenie Białegostoku i jak zapewnić wzrost wpływów podatkowych! Pomyśl czy aby emisja obligacji na potrzeby obsługi zadłużenia nie będzie korzystniejsza od kredytów zaciąganych w zagranicznych podmiotach, biorących wysokie prowizje za udzielenie. Niech dług – jeśli już jest – pracuje na korzyść społeczności Białegostoku i Podlasia.