11
So, Lip

Rosjanie zamierzają w Miednoje ekshumować ciała polskich oficerów zamordowywanych przez NKWD

W Miednoje mają spoczywać również ciała żołnierzy Armii Czerwonej. Strona polska już wystosowała oficjalne pismo.

Zdaniem Rosjan na terenie Miednoje znajdują się szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Nadal badane są dokumenty, które mogą potwierdzić, że w tym miejscu spoczywa więcej radzieckich żołnierzy. Dla Polaków Miednoje to symbol eksterminacji polskich elit. Zamordowanych zostało ponad 6300 polskich oficerów.

W sierpniu odbyło się spotkanie Międzyresortowej Grupy Roboczej ds. Realizacji Państwowej Koncepcji Utrwalania Pamięci Ofiar Represji Politycznych, na którym debatowano o konieczności uczczenia represjonowanych żołnierzy radzieckich, którzy mają spoczywać w Miednoje. Poinformowano o planach działania na dużą skalę. Celem ekshumacji jest ustalenie tożsamości bezimiennych żołnierzy Armii Czerwonej. Doradca Władimira Putina na spotkaniu powiedział, że trzeba zrobić wszystko, by utrwalić pamięć o poległych, radzieckich żołnierzach.

Transmisja telewizyjna ze spotkania zawierała również dane o polskich oficerach, którzy zostali rozstrzelani, ale liczba bardzo się różni. Wspomniano o tym, że ofiar jest ok 6000, ale dodano, że liczba ta nie jest potwierdzona. Natomiast z danych Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej wynika, że rozstrzelanych zostało 200 oficerów. A 16 zostało zidentyfikowanych.

Polska Ambasada w Moskwie monitoruje już temat. Wysłane zostało również oficjalne zapytanie o zakres planowanych prac ekshumacyjnych w Miednoje.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież