11
So, Lip

Najlepsze filmy i seriale XXI wieku według "Guardian"

Prestiżowy brytyjski dziennik opublikował listę najlepszych filmów i seriali, które powstały w tym wieku. Zaskakująca jest czołówka, jak i to, że na liście są nie tylko produkcje z Wysp. Wysoko polski film. 

Z pewnością każdy jest w stanie wymienić kilka najlepszych filmów XXI wieku. Guardian wziął również pod uwagę seriale, programy telewizyjne, serialne dokumentalne, miniseriale i programy telewizyjne.

Ranking jest nie tylko ciekawy ze względu na różnorodność gatunków, ale i są w nim ujęte inne niż brytyjskie produkcje. Brytyjczycy docenili kino mieszkańców innych europejskich państw, w tym i nasze polskie. W rankingu nie brakuje znanych filmów jak i mniej popularnych pozycji. Zaskoczenia są i to duże.

Pierwsza dziesiątka najlepszych seriali XXI wieku wg Guardian:

 1. Rodzina Soprano

 2. Prawo ulicy

 3. Mad Men

 4. The Thick of It

 5. Breaking Bad

 6. Biuro

 7. Gra o tron

 8. Fleabag

 9. Peep show

 10. Atlanta

Z popularnych seriali, na 22. miejscu znalazł się Twin Peaks, który jest kontynuacją jednego z najpopularniejszych seriali lat 90. ubiegłego stulecia. Co ciekawe na 33. miejscu znalazł się popularny program telewizyjny Big Brother. Pięćdziesiątkę najlepszych seriali XXI wieku zamyka: Downtown Abbey. W setce znalazły się również takie produkcje jak: Wolf Hall, Sherlock, Sześć stóp pod ziemią, Planeta Ziemia, program Googlebox, Dolina Krzemowa.

Wśród najlepszych filmów znalazły się:

 1. Aż poleje się krew (2007)

 2. Zniewolony. 12 Years a Slave (2013)

 3. Boyhood (2014)

 4. Pod skórą (2013)

 5. Spragnieni miłości (2000)

 6. Ukryte (2005)

 7. Synekdocha, Nowy Jork (2008)

 8. Moonlight (2016)

 9. Zama (2017)

 10. Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami (2004)

Wśród najlepszych produkcji filmowych z innych krajów, najwyżej na 12. miejscu znalazł się Syn Szawła z 2015 roku, węgierskiego reżysera László Nemes. Pozycja 15 w rankingu najlepszych filmów XXI wieku należy do Złodziejaszków z 2018 roku, japońskiego reżysera Hirokazu Koreeda. Na 20. miejscu znalazła się Roma, reżyserii Alfonso Cuarón. Amerykańsko-meksykański dramat to po części autobiografia reżysera, powrót do świata z dzieciństwa. Doceniono również najpopularniejszy w Japonii film anime Spirited Away: W krainie bogów, który wyreżyserowali Hayao Miyazaki, Kirk Wise. Okrzyknięto go najczęściej oglądanych filmem w historii Japonii. Zarobiono na nim 308 mln dolarów. Wysoko w rankingu znalazła się również polska produkcja. Na 23. miejscu dzieło Pawła Pawlikowskiego. Ida z 2013 roku uznana została jednym z najlepszych filmów XXI wieku. Doceniono także rosyjskie kino, na 30. miejscu Lewiatan z 2014 roku, którego reżyserem jest Andriej Zwiagincew.

W rankingu również wiele znanych filmów, jak Grawitacja, wspomnianego wcześniej reżysera Alfonso Cuaróna. Kolejne znane filmy w rankingu: Wilk z Wall street, Volver, Wichrowe Wzgórza, Tajemnica Brokeback Mountain, Ocean’s Eleven, To nie jest kraj dla starych ludzi , Gladiator i Mroczny rycerz.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież