O tym jak jest cenna, często przekonujemy się dopiero, gdy konieczna jest transfuzja. Naukowcom udało się zamienić grupę krwi A na najbardziej uniwersalną 0. I to bardzo prostą metodą.

Naukowcy z University of British Columbia na zjeździe American Chemical Society w Bostonie przedstawili swoje odkrycie. Zmiana grupy krwi z A na 0 jest możliwa dzięki enzymom produkowanym przez bakterie w jelitach. I nie wymaga zachodu. Choć póki co trwają testy, naukowcy są optymistycznie nastawieni, mając nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zmiana grupy krwi będzie możliwa w szpitalach.

Dlaczego mamy różne grupy krwi? Zanim o tym, jak zmieniono grupę krwi z A na 0 kilka słów o tym, skąd się wzięły grupy krwi i dlaczego transfuzja innej grupy krwi może zakończyć się śmiercią. Najczęściej występujące grupy krwi to: A, B, AB i 0. O tym, jaką grupę krwi ma człowiek, decydują antygeny, składające się z polisacharydów. Antygeny są podobne w różnych grupach krwi, jeśli chodzi o budowę, a różnią się zakończeniami. Grupa A oznacza antygeny A, grupa B antygeny B, a grupa AB obydwa rodzaje antygenów. Natomiast krwinki grupy 0 nie zawierają żadnego antygenu, stąd krew 0 można przetoczyć ludziom z pozostałymi grupami, bez obaw o powikłania.

Krwi grupy 0 z racji tego, że jest uniwersalna, może brakować. A w przypadku, gdy potrzebna jest transfuzja osobie z tą grupą krwi, nie ma możliwości przetoczenia krwi z inną grupą. Dlatego zmiana z A na 0 to duży postęp w medycynie i szersze możliwości ratowania ludzkiego życia, gdy liczy się każda minuta. W krwi człowieka, dokładnie w surowicy krwi, znajdują się przeciwciała, które działają przeciwko antygenowi, nieobecnemu w krwinkach. Transfuzja innej grupy krwi może być potraktowana przez nie jako zagrożenie, co ostatecznie może doprowadzić do śmierci pacjenta. Pozbawiając grupę A antygenów, przeciwciała widzą ją jako grupę 0.

Choć wcześniej podejmowano już próby zmiany grupy krwi, to do tej pory nie udało się znaleźć metody, która sprawdzałaby się w stu procentach. Naukowcy z University of British Columbia wykorzystali enzymy bakterii z flory jelitowej w celu usunięcia antygenu A. Takim sposobem grupa A została zmieniona na 0.

Sama zmiana nie wymaga większego wysiłku. Aby do niej doszło, wystarczy w torebce, do której trafia pobierana krew, umieścić enzymy, a one już same wszystko zrobią. Metodę czekają jeszcze liczne badania, a gdy okaże się, że nie ma skutków ubocznych, będzie powszechnie stosowana na świecie.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.