10
Pn, Sie

Migrena, ból, który odbiera radość życia – co o niej wiemy?

Migrena wśród tych, którzy jej nie doświadczyli, budzi zdziwienie- jak ból głowy może być przyczyną zwolnienia z pracy? Ci co jej doświadczają nie mogą na razie liczyć na cudowny lek, bo jeszcze go nie wymyślono. Co wiemy o migrenie, która kiedyś zwana była globusem?

Ból zaczyna się w okolicach oka. Początkowo spokojnie, delikatnie godząc w człowieka. By w pewnym momencie strzelając jak piorun, uniemożliwić wykonanie zwykłych czynności. Wstanie z krzesła, czy zrobienie kilku kroków staje się wyzwaniem. Pomocne są leki, ale one nie rozwiązują problemu, migrena jest chorobą przewlekłą i niestety na razie nieuleczalną.

Czym różni się migrena od bólu głowy? Od zwykłego bólu głowy migrena różni się kilkoma rzeczami:

  • ból pojawia się z jednej strony,

  • ból o dużym nasileniu, pojawia się raz na jakiś czas,

  • określa się go mianem tętniącego, ma charakter napadowy,

  • ból pojawia się co kilkanaście minut bądź nie mija przez wiele godzin,

  • ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie,

  • towarzyszą mu mdłości (wymioty),

  • pojawia się światłowstręt,

  • występuje wrażliwość na zapachy i dźwięki.

W skrajnych przypadkach może dojść do omdlenia. Zawsze to lekarz powinien stwierdzić migrenę i dopasować leki. Samodzielna diagnoza nigdy nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak kupowanie leków na chybił trafił bez recepty, a nuż pomogą. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle, które wykluczają Cię z życia codziennego, to powinieneś odwiedzić neurologa.

Przyczyny migreny nie zostały dokładnie poznane. U 70% ludzi z migreną ktoś w rodzinie również na nią cierpiał, więc czynnik genetyczny ma tu duże znaczenie. Według szacunków, nawet 20% populacji zmaga się z tą chorobą. Częściej dotyka kobiety. Warto również wiedzieć, że na migrenę chorują dzieci (4-5%). Na wystąpienie migreny wpływ mają różne czynniki, m.in.: stres, przemęczenie, alkohol, kofeina, mocno przetworzone produkty, a także skoki ciśnienia.

Migrena występuję pod różnymi postaciami, dwie główne:

  • z aurą- nim pojawi się ból, chorzy skarżą się na różnego rodzaju zaburzenia wzrokowe; aura może się również wiązać z zaburzeniami czucia bądź odrętwieniem;

  • bez aury- charakterystyczny jest jednostronny ból, uciążliwy, silny, pulsujący do głowy.

Wyróżnia się również wiele postaci pośrednich. Migrena może pojawić się w różnych sytuacjach. Część pacjentów potrafi określić, kiedy najczęściej pojawia się ostry ból. I jednym ze sposobów jest unikanie bodźców, które ją wywołują. Migrena powinna być leczona pod kontrolą lekarza neurologa. Lekarz dobiera leki przeciwbólowe, a czasem konieczne są również przeciwwymiotne.

Jedni doświadczają ataków migreny rzadko, inni nawet kilkanaście razy w miesiącu. Poznanie i obserwacja siebie oraz bycie pod opieką dobrego neurologa pomagają złagodzić dolegliwości.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież