24
Pn, Lut

Przepis na długie życie według Japończyków

Najwięcej stulatków mieszka na Okinawie. Jak oni to robią, że żyją tak długo? Wystarczy zmienić 5 rzeczy w swoim życiu.

Gdy świat walczy z otyłością, Japończycy nie mają tego problemu. I choć wiemy, że odżywiają się zdrowo to w ich diecie wcale nie brakuje słodkości, a talerze uginają się od porcji. W czym tkwi sekret? Między innymi w zbilansowanej diecie i dużej ilości ruchu. Styl życia Japończyków przekłada się na ich długowieczność, dlatego warto czerpać z ich mądrości. Oto pięć zasad na długie życie w zdrowiu.

  1. Dieta- oparta na ryżu, zbożach, owocach morza, wodorostach i rybach

Japończycy kierują się zasadą swoich przodków Hara hachi bu, słowa te wypowiada się przed lub po posiłku, a znaczą pełny brzuch w 80%. Nie najadają się do syta, a tym bardziej nie przejadają się. Odchodzą od stołu, gdy poczują, że za chwilę ich żołądek będzie pełny. Dzięki temu lepiej się czują, a pokarmy są szybciej trawione. Długi proces trawienia powoduje szybsze utlenianie się komórek i w efekcie organizm starzeje się szybciej. Same posiłki składają się przede wszystkim z niskokalorycznych produktów, głównie: owoce, ryby, ryż, warzywa, zboża.

Japończycy celebrują każdy posiłek, zasiadając w gronie rodziny, rzadko jedzą na mieście. I rzadko sięgają po produkty mocno przetworzone. Dzieci jedzą to samo co dorośli i również uczestniczą w przygotowaniu posiłków.

  1. Ruch- stulatkowie nie zasiadają w kapciach na fotelu

Podstawą stylu życia Japończyków jest ruch, w każdej formie, niekoniecznie uprawianie sportu. W Japonii osoby po 80. i 90. roku życia starają się być w ciągłym ruchu. Wstają o świcie, jedzą śniadanie i zabierają się za codzienne obowiązki, sprzątają, często jeszcze pracują, pomagają rodzinie, spacerują itd. Wszystko po to, by zachować dobrą kondycję. I jak widać wychodzi im to na zdrowie.

  1. Praca – dobra nawet dla stulatka

Japończycy myślą inaczej niż my, wg nich praca wydłuża życie, a w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że je skraca. Walczymy, by pracować jak najkrócej, a okazuje się, że Japończycy, nawet Ci najstarsi, chętnie pracują, często w ramach wolontariatu. Ale nie godzinę czy dwie w tygodniu, ale po kilkanaście godzin dziennie. Japoński lekarz, Shigeaki Hinohara, który zmarł w 2017 roku, prawie do końca pracował. I choć chodził o lasce, starał się być cały czas w ruchu i to uważał za sekret długowieczności.

  1. Kontemplacja- sposób na stres

Kontemplacja i medytacja są istotnymi elementami życia Japończyków, nieodłącznie wiążąc się z religią. Wyciszenie, pozostanie sam na sam ze sobą, koncentracja, ułatwia radzenie sobie ze stresem i efektywne rozwiązywanie codziennych problemów.

  1. Pasja- sprzyja długowieczności

Ikigai, znaczy szczęście z bycia cały czas zajętym. Pasja w wydaniu Japończyków to prawdziwe poświęcenie się czemuś, oddanie sto procent czasu, energii, koncentracji. Ale to uszczęśliwia, daje satysfakcję i wydłuża życie.

Japończycy pokazują inne oblicze starości, aktywnej, wolnej od demencji i licznych schorzeń. U nas często można usłyszeć, że Bogu wiele się udało, ale nie starość. Patrząc na Japończyków trudno się jednak z tym zgodzić, bo stulatkowie są w świetnej formie.

 

Źródło:

https://tygodnik.tvp.pl/29901708/zdrowy-jak-japonskie-dziecko-recepta-na-dlugie-zycie-bez-otylosci

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/sekret-dlugowiecznosci-wedlug-japonskiego-doktora/9fm0pb3

https://www.focus.pl/artykul/sekret-stulatkow-z-japonii

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież