06
So, Mar

Zielony Samochód – dofinansowanie samochodu elektrycznego ruszyło

26 czerwca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie samochodu elektrycznego. Z dotacji skorzystać mogą osoby fizyczne i przedsiębiorcy.

„Zielony samochód- dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego (M1)” to projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a obok niego dwa kolejne programy, skierowane do przedsiębiorców. Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, podczas transmisji online zaprosił na wycieczkę w kierunku elektromobilności. Od 26 czerwca do 31 lipca 2020 roku, ale nie dłużej niż do wyczerpania środków, można składać wnioski o dotacje w ramach trzech programów:

  • Zielony Samochód- osoby fizyczne,

  • Koliber- mikro, mali i średni przedsiębiorcy (taksówkarze),

  • eVan- przedsiębiorcy.

W ramach programu Zielony Samochód o dotację starać się mogą osoby fizyczne, a pojazd nie może służyć w celach zawodowych, ani w działalności rolniczej, nie może być przedmiotem najmu, ani służyć do przewozu osób w ramach prowadzonej działalności. Z tej formy dofinansowania skorzystać mogą osoby, które chcą nabyć auto elektryczne na własny użytek. Na beneficjentów czeka łączna kwota 37 500 000 zł. Wysokość dofinansowania wynosi 15% kosztów zakupu samochodu, ale nie więcej niż 18 750 zł. Kolejny warunek to cena za auto, nie może być wyższa niż 125 tys. zł. Wniosek należy złożyć w wersji elektronicznej korzystając z Generatora Wniosków o Dofinansowanie- GWD. Według oczekiwań NFOSiGW może udać się dofinansować nawet 2,5 tys. samochodów prywatnych.

Koliber w swoim założeniu ma wpłynąć na mniejsze zanieczyszczenie powietrza, dzięki wymianie taksówek na elektryczne. Program skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Celem wymiana pojazdów na e-taksówki. Budżet wynosi 40 mln zł, w tym:

  • do 25 mln zł bezzwrotnej dotacji- do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 tys. zł,

  • do 15 mln zwrotnego dofinansowania (pożyczki)- do 100% kosztów kwalifikowanych.

NFOSiGW ocenia, że powinno to wystarczyć na około 1200 e-taksówek (zakup bądź leasing) i 1000 domowych ładowarek, wall box.

eVan to trzeci z programów NFOSiGW, skierowany do przedsiębiorców. Budżet przeznaczony na realizację to 70 mln zł, w formie dotacji. Wynoszą one:

  • do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 70 tys. zł (zakup/ leasing), w koszty nie będzie wliczone nabycie punktu ładowania,

  • do 50% kosztów kwalifikowanych na punkt ładownia, o mocy nieprzekraczającej 22kW, dotacja nie wyższa niż 5 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie z programu Koliber oraz eVan, podobnie jak w programie Zielony Samochód, należy składać przez GWD.

Obecnie według szacunków NFOSiGW po naszych drogach jeździ około 6500 pojazdów wyłącznie elektrycznych. Programy mają na celu zwiększenie tej liczby o kolejne 4 tys. elektrycznych samochodów.

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.