23
Pt, Sie

Rośliny doniczkowe, które służą zdrowiu

Sztuczne kwiatowe twory coraz częściej zastępują kwiaty doniczkowe. A te niestety nie mają żadnych właściwości, które wychodzą nam na zdrowie. Jakie rośliny doniczkowe warto zaprosić do swojego domu?

Nawilżają powietrze, oczyszczają z toksycznych substancji chemicznych, takich jak farby czy lakiery, niektóre wydzielają fitoncydy, zwalczające wirusy, grzyby, bakterie. A przyjemny zapach poprawia nastrój, zaś kolor zielony oddziałuje pozytywnie na wzrok, uspokaja i odpręża. To tylko niektóre z powodów, dla których warto mieć rośliny w domu. Zakup powinien być przemyślany, bo każdą roślinę, którą zamierzamy hodować, trzeba poznać. W jakim pomieszczeniu powinna stać, ile światła potrzebuje, z jakimi roślinami dobrze się czuje? To wszystko ma wpływ na to, czy dobrze poczuje się w naszym domu, czy uschnie, a my się poddamy, zamieniając żywe rośliny znów na sztuczne. Poniżej kilka propozycji, które mogą wyjść nam na zdrowie.

Paprocie- nie tylko pięknie wyglądają, ale mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Najpierw jednak trzeba się nieco wysilić, by wyhodować dużą paproć. Ale gdy już stanie w naszym domu, to zajmie się oczyszczaniem powietrza. Paprotki wydzielają sporą ilość tlenu, a podlewając je obficie, zwiększają wilgotność powietrza. To przekłada się na mniejsze problemy z układem oddechowym. Większość gatunków wpływa dobroczynnie na aurę w domu.

Fikus- to kolejna dobrze znana roślina doniczkowa i ją również warto mieć w swoim domu. Fikus posiada bardzo pożądane właściwości, bo pochłania formaldehyd, obecny w lakierach czy meblach z płyt. Przechwytuje także szkodliwe promieniowanie z różnych urządzeń. Do tego pięknie się prezentuje. Śmiało można go postawić w sypialni, jak i w salonie.

Figowiec- to kolejna z pięknych roślin doniczkowych, która będzie idealnym uzupełnieniem pokoju palacza. Figowiec świetnie radzi sobie z toksycznymi substancjami, szczególnie z tymi z dymu papierosowego. Rośliny te najlepiej czują się w pokojach o słabej wentylacji.

Skrzydłokwiat- roślina doniczkowa bardzo prosta w hodowli, zatem świetna na początek, gdy dopiero zamierzasz wstawić kwiaty do swojego mieszkania. Ta roślina to świetna oczyszczalnia, w czołówce wśród tych przyjaznych człowiekowi. Pochłania formaldehyd, toulen, ksylen, benzen, aceton, alkohole. Najlepiej, by stała w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Zroślicha- to jedna z ciekawszych roślin doniczkowych, a szczególnie powinna stanąć w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia biurowe (drukarki), a także tam, gdzie często używane są detergenty. Zroślicha ma świetne właściwości pochłaniania amoniaku. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje właściwy mikroklimat.

Orchidea- piękny kwiat doniczkowy, który będzie nie tylko ozdobą, ale również zadba o nasze zdrowie. Orchidea pochłania ksylen, który jest substancją rakotwórczą, znajduje się w środkach do pielęgnacji drewna, ale też w telewizorach i monitorach. Dlatego w salonach i w pokojach do pracy powinna stanąć orchidea.

Początki przygody z roślinami doniczkowymi nie są łatwe, być może będą ofiary, ale z czasem zgłębiając temat, hodowla roślin stanie się przyjemnością. A i wyjdzie nam na zdrowie.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież