Z ankiety przeprowadzonej na na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, iż co piąty Polak ma problem z pokryciem wydatków na rachunki. A bezpiecznie pod względem finansowym czuje się 30 proc. badanych. Sytuację finansową determinuje wykształcenie i miejsce zamieszkania.

Na rachunki i podstawowe potrzeby najczęściej brakuje osobom młodym oraz mieszkańcom Warmii i Mazur, Pomorza i Podkarpacia. Na pytanie: jak często brakuje Ci na pokrycie bieżących zobowiązań, 7 proc. odpowiedziało, że kilka razy w miesiącu. 14 proc., że raz w miesiącu, a 27 proc., że raz na kilka miesięcy. 22 proc. ma problem z pokryciem bieżących wydatków nie częściej niż raz w roku. A finansowy komfort zadeklarowało 30% badanych.

Z danych BIK i BIG InfoMonitor wynika, że prawie 9 proc. Polaków ma do zapłacenia rachunki po terminie i raty kredytów. Łączne długi, 2,76 mln osób, sięgają ponad 73 mld zł. I są to długi przeterminowane o co najmniej 30 dni i na kwotę wyższą niż 200 zł.

Jak wynika z badań, komfort finansowy przychodzi z wiekiem. Największy problem z regulowaniem zobowiązań mają osoby młode. W grupie wiekowej 18-24 lata problemy ze sfinansowaniem wydatków przynajmniej raz w miesiącu ma 28 proc. badanych. Dla porównania, wśród seniorów jest to już tylko 13 proc. Seniorom najrzadziej zdarza się problem z opłaceniem rachunków. Jak widać wiek ma istotne znaczenie. Mądrość przychodzi z wiekiem, lepiej radzimy sobie z zarządzaniem domowym budżetem, wydajemy mniej, bo wiemy na co nas stać i na co potrzebujemy pieniędzy. Bo seniorzy niekoniecznie mają dobrą sytuację finansową. Choć starcza na podstawowe i najważniejsze wydatki, to już z większymi pojawia się problem. Wiedzą jednak, jak dysponować pieniędzmi.

Badania wykazały zależność pomiędzy korzystaniem z pomocy rodziny, a brakiem na najważniejsze wydatki. Czy dorośli Polacy żyjący z rodzicami, przyzwyczają się do bezradności? Jak wykazały badania, dwa razy częściej problemy z uregulowaniem rachunków mają osoby, które mogą liczyć na pomoc rodziny. Nieciekawie wygląda również sytuacja dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami. 28% z nich co miesiąc zastanawia się skąd wziąć pieniądze.

Badania wykazały również zależność pomiędzy wykształceniem a problemami finansowymi. Rzadziej mają je osoby z wyższym wykształceniem. Natomiast badania nie potwierdziły zależności pomiędzy brakiem pieniędzy na życie a byciem w związku czy posiadaniem dzieci.

To, czy mamy na rachunki determinuje miejsce zamieszkania. Z ankiet wynika, iż najrzadziej problemy z opłatami i wydatkami na życie dotykają mieszkańców Opolszczyzny (14 proc. osób ma problemy), Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski (16-17 proc.). Najczęściej zaś na życie brakuje mieszkańcom Warmii i Mazur (38 proc.). A na Podlasiu i Pomorzu blisko co trzeci mieszkaniec zastanawia się, z czego pokryć wydatki.

Podsumowując, to czy stać nas na życie, zależy od wykształcenia, miejsca zamieszkania i wieku.

 

REKLAMA

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.