Jedne szpitale nie pobierają żadnych opłat od rodziców, gdy czuwają w szpitalu przy łóżku dziecka. Inne chcą nawet 15 zł za dobę. Nowelizacja ustawy ma to zmienić.
Większość szpitali pobiera opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem. Jak tłumaczą szpitale, NFZ nie zwraca kosztów poniesionych w związku z pobytem rodzica. Prąd, woda, pościel, środki czystości, to wszystko kosztuje. I na tej podstawie każdy szpital określa swój cennik. Choć są też wyjątki i niektóre szpitale nie pobierają opłat od rodziców.
W lipcu projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta trafił do konsultacji publicznych. Projekt zakłada, że rodzice bądź opiekunowie przebywający z dzieckiem w szpitalu, nie mogą być obciążeni kosztami. Również rodzice bądź opiekunowie osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym.
W uzasadnieniu napisano, iż dziecko ma prawo do tego, by przebywać z rodzicem bądź opiekunem. Obecność bliskich pozytywnie wpływa na leczenie. Gdy przy dziecku jest mama bądź tata, stres związany z przebywaniem w szpitalu jest mniejszy, dziecko czuje się bezpieczniej. I wpływa to na przyspieszenie procesu leczenia.
Nowelizacja ma na celu stworzenie warunków do przebywania rodziców razem z dziećmi w szpitalach. Niektórych do tej pory nie było na to stać i nie mogli korzystać z tego prawa.
Reklama: Kinkiety zewnętrzne na żarówki GU10