17
Pn, Cze

Lokata czy konto oszczędnościowe – co opłaca się bardziej?

Które konta oszczędnościowe mają najwyższe oprocentowanie? A gdzie znajdziemy najlepsze lokaty? Co da większy zysk?

Oprocentowanie lokat oraz kont oszczędnościowych nie zachwyca. Choć zapowiadano na ten rok wzrost stóp procentowych, to póki co nie drgnęły. Na czym bardziej opłaca się trzymać pieniądze?

Konta oszczędnościowe mają nawet kuszące oprocentowanie, ale tylko dla nowych klientów i na krótki okres. Dlatego, żeby odczuć wzrost na rachunku, trzeba byłoby go regularnie zmieniać. Obecnie najwyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych oscyluje w granicy 3,5% . Najlepsze oferty:

  • Getin Bank  konto oszczędnościowe do 3,5% dla nowych środków na okres 12 miesięcy bądź do 5 miesięcy. Ale już podstawowe oprocentowanie do 50 tys. zł wynosi zaledwie 0,85%, a do 100 tys. zł 0,95%.

  • Idea Bank  konto oszczędnościowe do 3,2% w okresie promocyjnym dla kwoty 20 tys. zł. Im wyższa kwota, tym niższe oprocentowanie, ale można otworzyć nawet trzy rachunki. Po okresie promocyjnym oprocentowanie 1,10%.

  • Bank Pekao  konto oszczędnościowe do 3% dla nowych klientów bądź stałych, spełniających warunki promocji. Preferencyjne oprocentowanie środków do 30 tys. zł przez 6 miesięcy.

W większości banków nawet w ramach promocji dla nowych klientów/ nowych środków oprocentowanie nie przekracza 3%. Przy wyższym oprocentowaniu banki często stawiają dodatkowe wymagania, konieczność aktywnego korzystania ze zwykłego ROR czy choćby konieczność otwarcia zwykłego konta. A po okresie promocji, który często trwa od trzech do sześciu miesięcy, oprocentowanie spada do 1% bądź niżej. Zależy to też od kwoty zgromadzonej na koncie.

A jak oprocentowane są lokaty? W przypadku lokat dostaniemy trochę wyższe oprocentowanie, ale haczyków również nie brakuje, czyli np. promocyjne oprocentowanie do określonych kwot, pod warunkiem przelewu wynagrodzenia na ROR (konieczność założenia) itd. Obecnie najwyżej oprocentowane lokaty oferują:

  • Nest Bank  lokata na 4%, okres 3 bądź 6 miesięcy, w przypadku tego drugiego konieczne jest przelewanie wynagrodzenia na ROR (minimum 1000 zł);

  • Plus Bank  lokata 4% na 3 miesiące, maksymalna kwota 10 tys. zł, w pierwszym miesiącu środki oprocentowane są na 3%, w drugim na 4%, w trzecim na 5%, w skali roku daje to oprocentowanie na poziomie 4%. Oferta skierowana do osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy otworzyły konto Plus.

  • Getin Bank lokata mobilna 4% na trzy miesiące. By z niej skorzystać, konieczna jest aplikacja Getin Mobile, a maksymalna kwota to 20 tys. zł.

Przy lokatach kluczowe znaczenie ma utrata odsetek w razie rezygnacji. Bardziej opłacalne jest oczywiście rozwiązanie umowy bez utraty odsetek, jednak nie każdy bank jest tak ludzki. W przykładowej lokacie Getin Banku, jeśli rozwiążesz ją wcześniej, utracisz wypracowany zysk. Inaczej sytuacja wygląda w ofercie Plus Banku. Nie stracisz odsetek za pełne miesiące, czyli tych, które już zostały doliczone.

Lokaty dają większy zysk niż konta oszczędnościowe, ale obwarowane są licznymi wymaganiami.

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież