19
Pt, Lip

Czy warto zainwestować w maskę przeciwsmogową tej zimy?

Toksyny wydobywające się z kominów, wpływają na układ oddechowy, serce i mózg. W okresie zimowym powietrze dalekie jest od tego, które służy człowiekowi. Jak sprawdzają się maski antysmogowe?

Nie trzeba oglądać pogody, by wyczuć w zimie nieprzyjemną woń, unoszącą się w powietrzu. Do naszych płuc dostają się przeróżne toksyczne związki, siarki, azotu, węgla, dioksyny i metale ciężkie- a to dopiero początek listy. I choć często się nad tym nie zastanawiamy, to wg różnych szacunków, smog zbiera swoje żniwo, od 20 do 30 tys. ludzi rocznie umiera w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Zakup maski antysmogowej przestał być ekstrawagancją, a oznacza dbałość o swoje zdrowie.

Aby maska przeciwsmogowa rzeczywiście chroniła, musi spełniać kilka warunków. Nie łatwo ją wybrać, bo w sklepach i internecie znajdziemy wiele modeli o różnych kształtach, wyposażonych w różne filtry, mniejsze i większe, kolorowe, zdobione, dla sportowców, dzieci, jednorazowe, wielokrotnego użycia. Ceny zaczynają się od około 2 zł za maskę jednorazową. A wielorazową można już kupić za kilka złotych przez internet. Ale czy spełni ona swoją rolę? W przypadku masek jest taki problem, że by faktycznie filtrowała powietrze, a do nas nie docierały toksyny, musi idealnie przylegać do skóry. Każde odchylenie to dziura, przez którą do nosa dostają się toksyny, a więc jej noszenie raczej nie będzie wychodziło na zdrowie. Zamawiając maskę przez internet nie masz możliwości jej przymierzenia. Poza tym,  niestety nie są one czymś wygodnym i duże znaczenie ma to, jak się będziesz w niej czuć. Maskę antysmogową najlepiej kupić w stacjonarnym sklepie, gdzie masz możliwość założenia przynajmniej kilku różnych modeli i dopasowania do swojego trybu życia.

Sercem każdej maski jest filtr. Od tego w jaki filtr wyposażona jest maska, zależy, jakie zanieczyszczenia przepuści wprost do Twoich płuc. Oczywiście nie musisz wybierać maski wyposażonej w cztery filtry, licząc na optymalną ochronę. Wybór powinien być uzależniony od miejsca, w którym mieszkasz, tego ile czasu zamierzasz spędzać na świeżym powietrzu. Czy biegasz, czy chodzisz na spacery z psem, a może tylko z domu do auta, do pracy itd. Musisz również wiedzieć, że im więcej filtrów, tym trudniej się oddycha, niektórzy mówią, że oddychać w masce trzeba się nauczyć. I z pewnością zakładając ją po raz pierwszy, będziesz mieć uczucie jakby ciężej się oddychało, ale powietrze musi przejść przez filtr, po prostu trzeba się przyzwyczaić. Wyróżnić można maski wyposażone w filtry:

  • F1- węglowy,

  • F2- HEPA

  • F3- połączenie HEPA i węglowego.

Kupując maskę, należy zwrócić również uwagę na częstotliwość wymiany filtrów i możliwość prania. Bo aby spełniała swoją funkcję, należy o nią dbać. Niektórzy producenci dokładają dodatkowo dwa, trzy filtry na wymianę.

Koszt dobrej maski przeciwsmogowej to około 100 zł. Dostępne są w różnych sklepach, a na pewno znajdziesz je w sklepach rowerowych. Warto najpierw udać się do sklepu, przymierzyć różne modele, a później porównać ceny w internecie.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież