Pojawiły się nowe szanse na reformę i demokratyzację postkomunistycznych spółdzielni. W Sejmie powołano nadzwyczajną komisję ds. rozpatrzenia zgłoszonych projektów ustaw.
Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Gminie Białystok włączyło się w prace na rzecz reformy.
Projekty demokratyzujące komunistyczną spółdzielczość wywołują prawdziwą wściekłość lobby prezesów objawiającą się lawiną kłamstw o rzekomej niekonstytucyjności proponowanych zmian, czy wręcz likwidacji spółdzielni.
Reforma PRL-owskich reliktów jest obecnie jednym z największych wyzwań w procesie zrównywania w prawach obywateli III RP. Upodmiotowienie ponad 10 mln mieszkańców postkomunistycznej spółdzielczości będzie miało znaczenie historyczne i społeczne, bowiem przemiany – jeśli odważą się na nie elity – będą punktem zwrotnym w definitywnym odchodzeniu od formuły państwa nomenklaturowego dyskryminującego i wyzyskującego grupy będące przymusową klientelą postkomunistycznych spółdzielni.
Dziś, nie możemy mówić o demokratycznej i praworządnej Polsce, Polsce równych szans, Polsce konstytucyjnej zasady równości, bez demokratyzacji tej jakże ważnej dziedziny życia.
Poniżej ramówka postulowanego zakresu zmian. W załączeniu pliki w formatach pdf i doc z omówieniem wymienionych punktów.
1. Demokratyczne wybory w spółdzielni.
2. Likwidacja instytucji tzw. członków oczkujących.
3. Pełny dostęp do wszystkich dokumentów spółdzielni.
4. Posiadanie prawa majątkowego = członkostwo.
5. Umożliwienie dysponowania lokatorskim prawem do lokalu.
6. Utrzymanie zakazu ustanawiania własnościowego tytułu do lokalu.
7. Uwłaszczenie lokali w formie uproszczonej bez udziału notariusza.
8. Stworzenie ustawowej definicji majątku zrzeszonych i majątku spółdzielni.
9. Rozliczanie funduszu remontowego wyłącznie nieruchomościami oraz wpisanie do nowej ustawy obowiązku uzyskiwania zgody (głosowanie większościowe) posiadających prawa majątkowe w nieruchomości na czynności przekraczające tzw. zwykły zarząd zgodnie z uchwałą NSA II OPS 2/12.
10. Zaciąganie kredytów i ustanawianie hipotek na budynkach i gruntach obligatoryjnie zatwierdzane na poziomie nieruchomości poprzez głosowanie członków mających prawa majątkowe.
11. Uproszczenie procedur zmiany zarządcy.
12. Kontrola działalności spółdzielni.