Białostocki Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący prezesa spółdzielni za nieudostępnienie dokumentów (faktury i umowy).
Interweniowaliśmy w tej sprawie udzielając pomocy mieszkańcom Sokółki w batalii o dostęp do faktur i umów. W przypadku sądu białostockiego to przełom. To bodaj pierwszy korzystny wyrok dla interesu publicznego i oczywiście członków spółdzielni. Dotąd wszystkie znane nam postępowanie o nieudostępnianie dokumentacji określonej artykułem art. 8(1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawsze kończyły się odmowami jeszcze na etapie policyjnym umacniając wśród prezesów poczucie bezkarności.
Działając w interesie publicznym publikujemy wyrok oraz przykładowe wnioski o udostępnienie dokumentów i o ukaranie. W przypadku utrudniania dostępu do danych każdy członek spółdzielni jest wręcz zobowiązany do kroków prawnych i kierowania wniosków o karanie.
Przekonanie prezesów o nieuchronności kary oraz groźba postępowania sądowego ma charakter dyscyplinujący i przyczynia się do lepszego gospodarowania pieniędzmi członków spółdzielni. Możliwość kontroli dokumentów zapobiega nadużyciom w rodzaju np. wystawiania pustych faktur na nieprzeprowadzone w rzeczywistości roboty i niedostarczone towary, zapobiega też zawyżaniu cen i wydatkom niezwiązanym z potrzebami mieszkańców.
O tych okolicznościach zawsze powinny pamiętać sądy oraz policja prowadząca postępowania przygotowawcze.
Stanisław Bartnik
Poniżej do pobrania:
– przykład wniosku o udostępnienie dokumentów w formacie doc
– przykład wniosku o ukaranie za nieudostępnienie w formacie doc
– wyrok sądu w formacie pdf