temida-bialostockaSąd Okręgowy - jak podejrzewałem - nie uwzględnił powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej spółdzielni Słoneczny Stok w związku z jej sprzecznością z prawem (m.in. nierozliczanie przychodów i kosztów nieruchomościami, ujednolicenie stawek ryczałtu w całej spółdzielni niezależnie od kosztów występujących w poszczególnych budynkach, naliczenie wyższych opłat niezwiązanych z faktycznie ponoszonymi kosztami, zniesienie opłat niektórym członkom a podwyższenie pozostałym, naliczanie opłaty za odbiór odpadów od m2 powierzchni zamiast od osoby).

Nie byłem niestety na odczytaniu wyroku. Przekazano mi jedynie, że ponoć powództwo oddalono, bo jako członek spółdzielni, rzekomo nie mam interesu prawnego do skarżenia uchwały rady nadzorczej - choć wpływa ona bezpośrednio na moje prawa i obowiązki. Jeśli miałoby tak być (rzekomy brak interesu prawnego) to wyrok ten jest rażącym naruszeniem prawa. Zostanie złożona od niego apelacja, a po zapoznaniu się z uzasadnieniem, prawdopodobnie podejmę jeszcze inne kroki prawne. Dostarczyłem do sądu szereg orzeczeń innych sądów, dotyczących problematyki skarżenia uchwały i m.in. potwierdzających elementarne prawo do kwestionowania uchwały. Dodatkowowystępowałem do sądu z wnioskiem o skierowanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego, jeżeli Sąd Okręgowy miałby wątpliwości w kwestii oceny argumentów powództwa - czy np. wolno naliczać zawyżone opłaty, gdy nie wynika to z kosztów.

Zapadłe orzeczenie nie jest dla nas zaskoczeniem (pisałem o rozstrzygnięciu w listopadzie 2012). Analizując wcześniejsze orzeczenia sędzi Dziemianowicz widać, że nie uznaje ona praw członków spółdzielni mieszkaniowych gwarantowanych ustawą. Niezwykle spektakularnym przykładem jest sprawa o przyznawanie piwnic przy uwłaszczeniu lokali. Członkowie spółdzielni Rodzina Kolejowa po wyroku sędzi Dziemianowicz musieli upominać się o praworządność aż w Sądzie Najwyższym, który m.in. stwierdził że "swoboda działania zarządu jest ograniczona przepisami prawa".

Podobnie w sprawie o stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej, granicą orzekania była ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawa prawo energetyczne, kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego i orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Po otrzymaniu uzasadnienia wyroku opublikujemy go z komentarzem i porównaniem z orzeczeniami innych sądów.

 

Autor: Stanisław Bartnik



Zobacz wyrok sędzi Małgorzaty Dziemianowicz i Uchwałę Sądu Najwyższego.

Załączniki
Uchwala SN III CZP 14 09 piwnice przynalezne przy uwlaszczenu.pdf [935.56Kb]
Dodano piątek, 08 marzec 2024 przez Administrator
Wyrok I C 1022 08 odmowa prawa do piwnic przy uwlaszczeniu.pdf [1.18Mb]
Dodano piątek, 08 marzec 2024 przez Administrator
Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.