Według zgodnej opinii naukowców i praktyków, docieplenie ścian zewnętrznych budynków wielkopłytowych, jest również istotnym sposobem przedłużenia ich trwałości. Znalazło to wyraz m. in. na Międzynarodowej Konferencji w Berlinie w czerwcu 1998r oraz na Konferencji Krajowej w Mrągowie w 1998r.

 

Problem docieplania budynków zwielkiej płyty pojawił się w Polsce na początku lat osiemdziesiątych, kiedy wszedł w życie program likwidacji tzw. „wad technologicznych" tego systemu.

Pierwsze docieplenia realizowano w Warszawie na Osiedlu „Domaniewska" oraz „Koło" w 1982 r., stosując styropian o gęstości 15 kg/m3 i gru-bości 3-5 cm oraz masę lateksowo-cementowo-piaskową do mocowania płyt styropianowych do podłoża ściennego i przyklejania siatki szklanej do styropianu i masę elewacyjną Fibrofob WP- 2, będącą mieszaniną wapna hydratyzowanego, piasku, dyspersji polioctanu winylu oraz włókna celulozowego i wody.

W tym czasie była to jedyna polska technologia do docieplania budynków wg tzw. „metody lekkiej". Technologia ta ujęta była w Instrukcji ITB nr 530 (dla doświadczalnictwa).Wg omawianej technologii docieplono bardzo wiele budynków w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i w innych miastach. Do 1970r. docieplanie ścian zewnętrznych budynków wielkopłytowych wykonywano stosując tzw. „metodę ciężką", z zastosowaniem styropianu mocowanego na bolcach stalowych, siatki podtynkowej i klasycznego dwuwarstwowego tynku cementowo-wapiennego. Metoda ta była bardzo pracochłonna i bardzo często występowały spękania w warstwie tynkowej.

Przeprowadzona w 1987 r przez ITB kontrola stanu dociepleń budynków wielkopłytowych na terenie Warszawy, Łodzi i Wrocławia z zastosowa-niem spoiwa lateksowo-cementowego i wyprawy tynkarskiej FibrofobWP-2, wykazała, że na ogół system ten zdał egzamin. Dalsze lata przyniosły intensywny rozwój techniki dociepleń, głównie z zastosowaniem technologii zagranicznych.

Docieplaniem objęto budynki realizowane wg systemów centralnych, opracowanych przez COBPBO Warszawa, w tym m. in. OWT-67, OWT-75, Wk70 oraz różnych systemów lokalnych, przy czym nie zostały sprecyzowane szczegółowe wymagania, odnoszące się do dociepłeń budynków z wielkiej płyty i wielkiego bloku. Powszechnie przyjęto, że technologia robót nie różni się niczym w porównaniu z dociepleniem budynków realizo-wanych w tradycyjnej technologii. Wg szacunkowych danych docieplono około l0 milionów m ścian zewnętrznych.


autor / źródło:

Mgr inż. Ewa Kosmala

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.