Media informują o zmianie art. 44 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Z dniem 4 grudnia 2012 r. traci on moc w obecnym brzmieniu. Najkrócej biorąc, aktualnie art. 44 ustawy zakazuje obciążania hipotekami lokali wyodrębnianych na własność.
Według uchwalonej nowelizacji uwłaszczającym się po tym terminie w akcie notarialnym będą wpisywane hipoteki, jeżeli ciążą one na nieruchomości. Uwłaszczeni mimo spłacenia kosztów budowy przypadających na ich lokale nadal będą odpowiadać swoimi mieszkaniami za długi spółdzielni.
Ta zmiana w prawie to zwycięstwo lobby prezesów w wojnie z uwłaszczeniem. W postkomunistycznych zadłużonych spółdzielniach-molochach praktycznie każda nieruchomość jest obciążona kredytami, co w praktyce będzie oznaczać przypisywanie zobowiązań uwłaszczanym lokalom. W efekcie należy spodziewać się, że wprowadzona zmiana skutecznie zablokuje dalsze uwłaszczenie.
Jednocześnie w obecnym stanie prawnym nie ma skutecznych zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużaniem się. Ponurą praktyką postkomunistycznych molochów są pseudozebrania, na których głosami pracowników i osób świadczących usługi dla SM przegłosowuje się upoważnienia do zaciągania wielomilionowych kredytów wbrew woli i na koszt ludności zamieszkującej w spółdzielni.
Zniesienie ograniczeń zawartych w art. 44 będzie zatem bardzo korzystne dla zarządów spółdzielni-molochów.
Publikacje w mediach. Czytaj
Autor: Stanisław Bartnik