Apel
w sprawie budowy hipermarketu w Białymstoku, na osiedlu Zielone Wzgórza
My, mieszkańcy osiedla "Zielone Wzgórza" w trosce o dobro wspólne osiedla i przyszłość miasta Białegostoku zwracamy się z apelem otwartym o wsparcie protestu przeciwko aktualnym założeniom tej inwestycji.
Nie jesteśmy przeciwnikami budowy hipermarketu, lecz nie zgadzamy się na obecny projekt.
Główne punkty sporne:
1. Domagamy się, aby planowana inwestycja uwzględniała tereny zielone o powierzchni co najmniej 20 procent całego jej obszaru, zaś do czasu zagospodarowania na pozostałej części działki zamiast pozostawienia nieużytku (łąki) inwestor wykona i udostępni mieszkańcom osiedla i klientom sklepu, tymczasowo urządzone tereny zielone: osiedlowy park, tereny sportu i rekreacji i inne.
Uzasadnienie: Tak duże osiedle nie posiada terenów spacerowych, a planowana inwestycja zakłada prawie 100% wykorzystanie obszaru pod parkingi i zabudowania sklepowe
2. Domagamy się zmiany organizacji ruchu w okolicy planowanego sklepu tak, aby aktualnie osiedlowe ulice: Słonecznikowa i Zielonogórska, nie stały się wkrótce podstawowymi ciągami komunikacyjnymi łączącymi większą część miasta z hipermarketem.
Uzasadnienie: W bezpośrednim sąsiedztwie jezdni znajdują się bloki mieszkalne.
3. Domagamy się zmiany miejsca i sposobu organizacji rozładunku TIR-ów mających dostarczać zaopatrzenie do sklepu.
Uzasadnienie: Wg aktualnego planu parking samochodów ciężarowych i rozładunek TIR-ów ma się odbywać na otwartym placu (także w nocy), w bezpośrednim sąsiedztwie bloków wielorodzinnych.
Proponujemy realizację rozładunku na osłoniętym zapleczu lub pod ziemią tak jak jest to wykonane w innych podobnych przedsięwzięciach w kraju.
4. Domagamy się wykonania nowoczesnej bryły budynku oraz estetycznych elewacji, oraz zaprojektowania pasów zieleni wokół obiektu, w postaci szpalerów drzew i krzewów.
5. Proponujemy zorganizowanie spotkania z władzami miasta, inwestorem i projektantami, w celu wypracowania kompromisu i rozwiązania problemu spornej inwestycji
Jesteśmy gotowi podjąć rozmowy i szukać rozwiązań alternatywnych do wyżej zaprezentowanych, uwzględniających jednak interes społeczny.
Uważamy, iż inwestycja w proponowanym kształcie istotnie pogorszy warunki życia na całym osiedlu i będzie szkodliwa w długim okresie. Nasze przypuszczenia potwierdza niezdecydowanie urzędu miejskiego: nie poinformowano mieszkańców w ustawowym terminie o planowanej inwestycji (co uniemożliwiło złożenie uwag i zastrzeżeń) oraz odmówiono niektórym mieszkańcom wglądu do raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko (co jest aktualnie przedmiotem postępowania prokuratorskiego), zastanawia także niechęć urzędników do udzielania jakichkolwiek informacji na temat w/w inwestycji.
Żyjąc w demokratycznym kraju mamy prawo do współdecydowania o naszym osiedlu, w tym w szczególności do poszanowania praw własności, bezpieczeństwa na osiedlowych drogach i komfortu życia.
W przypadku ignorowania naszych racji, będziemy podejmować dalsze działania w celu zablokowania przeprowadzenia inwestycji w obecnym kształcie, zarówno na etapie jej przygotowania, jak i realizacji.
W załączeniu lokalizacja obiektu.
Otrzymują:
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Premiera RP
Kancelaria Sejmu
Prezydent Białegostoku
Wojewoda Podlaski
Minister Ochrony Środowiska
Minister Sprawiedliwości
Posłowie, Senatorowie i Eurodeputowani
Organizacje pozarządowe
Media lokalne i krajowe
korzystając z uprzejmości Stowarzyszenia Nasze Osiedle, korespondencję prosimy kierować na adres: ul. Zielonogórska 14/24, 15-674 Białystok, e-mail:
ZOBACZ: AKTUALNY PROJEKT:
Autor / źródło:
Mieszkańcy
23.06.2006