Wielkanocny czas to czas refleksji. Warto ten czas poświęcić na świadomy rozwój duchowy.
Czasami zastanawiamy się jak odnieść sukces. Myślę, że o wiele łatwiej jest wskazać przepis na to, jak nie odnieść sukcesu. Odpowiedź tkwi w chrześcijańskiej koncepcji siedmiu grzechów głównych.
Jeśli będziesz: (1) pyszny, lub (2) chciwy, lub (3) zazdrosny, lub (4) nieczysty, lub (5) nieumiarkowany, lub (6) gniewny, lub (7) leniwy, to nie dotrzesz do prawdziwego celu. Coś Cię zatrzyma.
Każdy z nas przejawia jakąś słabość (mniejszą lub większą) przynajmniej do jednej z tych wad i dlatego powinniśmy ją w sobie poskromić.
Pycha: Owa chełpliwość powoduje chęć upajania się własnymi zwycięstwami czy wywyższanie swego ego. Mówi się, że „Jeśli Bóg chce kogoś ukarać, to zsyła na niego pychę”, która prowadzi do zguby.
Chciwość: Chciwego nie nasycisz, bo chciwemu zawsze mało. Zachłanność nie popłaca, ponieważ działa na zasadzie wyciskania cytryny. W dłuższym czasie przynosi nawet stratę.
Zazdrość: „Zazdrościć to uznać swoją niższość” - stwierdził Pliniusz Młodszy i myślę, że jest to główna przyczyna zawiści. Prowadzi ona do takiej niechęci (jawnej lub ukrytej), że nie można podjąć owocnej współpracy.
Nieczystość: Nadpobudliwość seksualna pochłania energię do działania. Uważam, że nieczystość można także rozumieć jako nieczystość myśli i intencji. To niszczy wzajemne zaufanie.
Nieumiarkowanie: Brak umiaru prowadzi do skrajności i do odwrotnych wyników niż zamierzone. Dotyczy to wszystkich spraw w życiu. Paradoksalnie objadanie się zabiera energię, zamiast ją dodawać. Zresztą „więcej ludzi utonęło w alkoholu niż w morzu”.
Gniew: „Gniew jest krótkim szaleństwem” - stwierdził Horacy. Złość pozbawia jasnego myślenia, bo w stanie silnego wzburzenia nie można działać w sposób przemyślany. Wybuch gniewu jest oznaką słabości. Wyraża brak kontroli. Nie można zapanować nad sytuacją, jeśli nie panuje się nad sobą. Co większość z nas robi w chwili zdenerwowania? Zaczyna mówić, a że „Człowiek zdenerwowany jest zawsze pełen jadu” - jak ocenił Konfucjusz, to wypowiedzi stają się nieodpowiednie. Czasami warto wziąć głęboki oddech, policzyć do dziesięciu i w tym czasie zapytać siebie: Czy warto to powiedzieć? Czy to jest warte złości? Najczęściej gniew jest niepotrzebny. Lepiej dać sobie na wstrzymanie.
Lenistwo: Praca nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, ale czy ktoś widział zwycięskiego lenia? Próżniactwo niczego nie buduje. Paradoksalnie najciężej mają ci, którzy unikają trudności.
Siedem grzechów to pułapki na naszej życiowej drodze. Odwrotność to: (1) pewna pokora, (2) wzajemność (dobroć), (3) wdzięczność, (4) ład (porządek) w życiu,(5) umiar, (6) spokój ducha i umysłu (opanowanie), (7) pracowitość i wytrwałość w podejmowanym dziele.
Pozdrawiam Czytelników Portalu „Słoneczny Stok”. Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim pogody ducha i potęgi ducha!
Jacek Łapiński, www.jaceklapinski.pl