Dla nieruchomości z działalnością gospodarczą prowadzoną przez osoby fizyczne, w Mosinie zastosowano 50 % zniżki.
W przypadku Białegostoku dotychczas Rada Miejska udzieliła bonifikaty 99 % tylko osobom fizycznym przy przekształceniu wieczystego użytkowania we własność dla nieruchomości z zabudową mieszkaniową (po przekształceniu corocznie mają do zapłaty tylko podatek od nieruchomości).
Z kolei osoby fizyczne posiadające lokale przeznaczone do działalności gospodarczej zostały pominięte w uchwale, więc wciąż oprócz corocznego podatku od nieruchomości muszą płacić opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu. Oprócz narzucanego ciężaru finansowego nie mogą podejmować żadnych inwestycji ani ulepszeń w nieruchomości, gdyż wieczyste jest w istocie rodzajem najmu cudzej rzeczy (właścicielem gruntu jest gmina), więc każde zwiększenie wartości grozi podwyższeniem opłaty, bo ta jest ustalana na podstawie uznaniowej wyceny nieruchomości.
Utrzymywanie wieczystego użytkowania dla rodzimej przedsiębiorczości w Białymstoku jest formą dyskryminowania i blokowania jej rozwoju. Przykładowo tylko jedna nieruchomość w wieczystym użytkowaniu, Upalna 1A o pow. 8632 m2, płaci 92 tys. złotych rocznie. Takich problemów i kosztów co do zasady nie mają spółki obcego kapitału. Według danych administracji Truskolaskiego obcy kapitał wpłaca rocznie zaledwie 38 180,65 zł co oznacza że potężne hipermarkety i galerie handlowe mają własność gruntu i swobodę inwestycji.
Poniżej pismo administracji Tadeusza Truskolaskiego i informujące o kwotach wpływów podatkowych.