Rugowanie i marginalizowanie polskiego kapitału w mieście jest zauważalne już na etapie projektowania, planów zagospodarowania oraz wydawania pozwoleń na budowę.

Przykładem niech będzie kompleks mieszkaniowy przy ul. Jana Pawła II ze sklepem Lidl (foto: zrzut ekranu rogowskidevelopment.pl)

W wybudowanych blokach są oczywiście lokale handlowo-usługowe, lecz ich powierzchnia jest wielokrotnie mniejsza od wiodącego sklepu. W założeniu koncepcji planistycznej dopuszczono inną działalność gospodarczą w sąsiedztwie, ale w formacie niekonkurencyjnym (determinowanym powierzchnią) i uzupełniającym czyli np. usługi, małe sklepy o wąskim asortymencie. W zastosowanej formule urbanistycznej oferowana powierzchnia lokali blokowych ma co do zasady wykluczać powstanie realnej konkurencji dla podmiotów zaklasyfikowanych jako naczelne.

Oprócz eliminacji poprzez plany zagospodarowania i pozwolenia, administracja Truskolaskiego blokuje rodzimych przedsiębiorców wieczystym użytkowaniem nie dopuszczając do przekształcenia na własność gruntów użytkowanych przez mieszkańców przy działalności gospodarczej. Utrzymywanie wieczystego użytkowania to dodatkowe ciężary finansowe i uniemożliwianie rozwoju. Białostoczanie nie mogą budować ani ulepszać nieruchomości, gdyż automatycznie narażają się na wzrost opłat.

Kolejnym działaniem szkodzącym rodzimej gospodarce jest opieranie aktywności gospodarczej na najmie. Drastycznym przykładem może być Kawaleryjska. Według relacji funkcjonuje tam około tysiąca podmiotów na umowach najmu, które mogą być wypowiedziane praktycznie z miesiąca na miesiąc.

Czyli np. w przypadku załamania koniunktury i spadku wpływów podatkowych administracja Truskolaskiego może "ratując" budżet miasta zdecydować o sprzedaży gruntów i w krótkim czasie doprowadzić do zamknięcia wszystkich działalności.

Poniżej wymowne zdjęcie nadesłane przez internautę, opublikowane na poranny.pl

 

 

 Czy możemy coś zrobić by przeciwstawić się tej zbójeckiej polityce? Czy mamy obowiązek działać szanując wysiłek pokoleń, które były przed nami??

 

Zobacz co robią z CH Park w Białymstoku >>

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.