47 popularnych pozycji wśród graczy znalazło się na liście zakazanych gier. Samobójstwa wśród nastolatków powiązano z brutalnością w grach.

Wiedźmin 3, God of War (1,2,3), The Witcher 3 to tylko niektóre z gier zakazanych w Arabii Saudyjskiej. Jako powód podano samobójstwo dwójki nastolatków. Problem w tym, że za ich śmiercią stała inna niebezpieczna gra krążąca po sieci.

Trzynastoletnia dziewczynka i dwunastoletni chłopiec grali w niebezpieczną grę społecznościową, znaną jako Blue Whale, nazywaną również Blue Whale Challange, a po polsku Niebieski Wieloryb. Gra polega na wykonywaniu zadań, wyzwań, a ostatnim jest samobójstwo. Do wykonania jest 50 zadań, po których dziecko jest wyczerpane fizycznie i psychicznie. Brak reakcji rodzica w porę, kończy się samobójstwem. Jeden dzień, jedno zadanie, wymyślone przez mentora. A wśród nich udręczanie się, samookaleczenia, oglądanie psychodelicznych filmów. Przykładowe zadania to: rozcinanie warg, nakłuwanie ciała igłami, chodzenie po krawędzi dachu, mostu, akceptacja daty śmierci wskazanej przez mentora.

W Polsce również znane są przypadki zarówno układania zadań (czyli bycia mentorem), i to przez nastolatka, jak i osób, które wykonywały zadania. Dzieci są bardzo łatwym celem, a gry społecznościowe, które wiążą się z wyzwaniami, mogą okazać się atrakcyjną rozrywką.

I choć śmierć dwójki nastolatków w Arabii Saudyjskiej była wynikiem grania w Niebieskiego Wieloryba, to saudyjska komisja do gier wideo utworzyła listę zabronionych gier. Z pewnością jedną z przyczyn jest brutalność, której nie brakuje w grach.

 

Reklama: Lampy podłogowe do oświetlenia ogólnego i miejscowego

 

 

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.