26
Wt, Maj

Dwie polskie uczelnie wśród stu najlepszych na świecie – gdzie studiować zarządzanie?

Wybór szkoły wyższej ma istotne znaczenie z punktu widzenia późniejszych zarobków i możliwości rozwoju. Gdzie opłaca się studiować?

Co roku Financial Times publikuje ranking najlepszych szkół, w których można studiować zarządzanie. Ranking publikowany jest od 2005 roku. Początkowo obejmował 25 najlepszych uczelni z samej Europy. W ubiegłym roku w rankingu było już 95 szkół. W tym jest ich 100 (i nie tylko z Europy), co świadczy o tym, że zarządzenie od lat cieszy się coraz większą popularnością. Jednak absolwenci po różnych uczelniach, nie zarabiają takich samych pieniędzy. A poza tym jednym jest łatwiej znaleźć pracę, a innym zajmuje to zdecydowanie więcej czasu. Opłaca się wybrać dobrą uczelnię, bo to zaprocentuje w przyszłości. 

O miejscu w rankingu świadczą między innymi losy absolwentów. Dlatego pod uwagę brane są wyłącznie szkoły, których absolwenci są już przynajmniej od trzech lat na rynku pracy. Twórcy rankingu oceniają, jak szybko absolwenci poszczególnych szkół po otrzymaniu dyplomu znajdują pracę i jakie osiągają zarobki. Im szybciej znajdują zatrudnienie i im wyższe mają zarobki, tym szkoła znajduje się wyżej w rankingu. Pod uwagę brany jest okres trzech lat po ukończeniu szkoły. Ponadto, oceniana jest kadra nauczycielka oraz to, ile kosztują studia, a także program nauczania i otwarcie na zagranicznych studentów.

Na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych szkół wykładających zarządzanie znajduje się szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Na drugim miejscu znalazła się francuska szkoła HEC Paris. A ostatnie miejsce na podium należy do London Business School.

Wysoko, na 20. miejscu, znalazła się polska szkoła, Akademia Leona Koźmińskiego. Jest to niepubliczna szkoła wyższa o profilu biznesowym. Szkoła posiada trzy akredytacje międzynarodowe, w tym amerykańską AACSB, którą ma tylko 5% szkół wyższych na świecie (Harvard, Yale). Zarządzanie na ALK można studiować w języku polskim i angielskim.

Kolejna obecna w rankingu polska uczelnia to Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Poprawiła swoją pozycję z poprzedniego roku, znajdując się na 59. miejscu. Zaś realizowany przez nią program CEMS MIM znajduje się na 9. miejscu.

Dobre pozycje polskich szkół w rankingu to sygnał, że wcale nie trzeba szukać uczelni daleko, gdy zamierza się studiować zarządzanie. Po polskich szkołach również można dostać dobrze płatną pracę, nie tylko w kraju.

 

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież