Upały dają się we znaki, najpierw rekordowy czerwiec, lekki oddech w lipcu i znów powróciły. Dużo płynów to podstawa, ale ileż można pić wody. W upalne dni doskonale sprawdzają się herbatki ziołowe. Jakie?
Herbata, woda, soki, napoje gazowane, co pić, by ugasić pragnienie, nawodnić organizm i nie pocić się tak bardzo? Odpowiedzią mogą być zioła. Mieszkańcy innych zakątków świata, gdzie żar leje się z nieba, często stawiają na zioła i to niekoniecznie schłodzone, a ciepłe, a do tego posłodzone.
Najpopularniejsza nie tylko u nas, ale i w innych krajach w upalne dni jest mięta. Świeże listki mięty możesz dodać do wody, herbaty czy lemoniady. Mięta orzeźwia jak nic innego. Możesz ją pić również pod postacią zwykłej herbaty. I nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia, ale i sprawia, że mniej się pocimy.
Krwawnik pospolity należy do wciąż niedocenianych roślin, a idealnie sprawdza się w dni, kiedy temperatura przekracza 30 stopni C. Latem chłodzi, a zimą rozgrzewa. Pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała. W upalne dni najlepiej pić ciepłą herbatkę z krwawnika. Ciepła herbata działa również relaksująco.
Szałwia to kolejna propozycja na upalne dni. Choć często wykorzystywana jest w kuchni, to nie są dostrzegane jej walory w upalne dni! A herbatka z szałwii, schłodzona, albo jak polecają zielarze ciepła, świetnie gasi pragnienie, pomaga się odprężyć i zrelaksować. Możesz do niej dodać również łyżeczkę miodu, a otrzymasz smaczny i zdrowy napój.
Melisa, znana ze swoich właściwości uspokajających, świetnie sprawdzi się również w upalne dni. Herbatka z melisy nie tylko chłodzi, ale i relaksuje, dzięki czemu łatwiej skupić się na codziennych obowiązkach, gdy żar leje się z nieba.
Lawenda, nie tylko pięknie pachnie i sprawdza się przy odstraszaniu niechcianych insektów, ale można na jej bazie przygotować chłodzące, relaksujące napoje. Wystarczy do herbatki na bazie suszonej lawendy dodać cytryny, a także kilka kostek lodu.
Napoje przygotowane na bazie ziół i świeżych roślin z różnymi dodatkami to alternatywa dla słodkich napojów. Nie tylko chłodzą, ale pozytywnie wpływają na organizm, oczyszczają z toksyn, relaksują, radzą sobie z różnymi bólami.