Z roku na rok przybywa osób chorujących na boreliozę. Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?
Ciepłe miesiące to czas, gdy więcej przebywamy na świeżym powietrzu, w parkach i lasach. Nosimy też lżejsze ubrania. To zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Możemy się jednak skutecznie bronić przed nimi albo szybko działać w razie ukąszenia.
Jeśli już doszło do ukąszenia i kleszcz przyssał się do naszego ciała, to liczy się czas! Nawet jeśli był zakażony to usunięcie go do 12 godzin zmniejsza znacznie ryzyko zachorowania na boreliozę! Do organizmu nie przedostanie się duża liczba krętków boreliozy i nie dojdzie do zakażenia. Dlatego złotą zasadą po każdym spacerze, w lesie, parku, jest dokładne obejrzenie swojego ciała i jak najszybsza reakcja w razie ukąszenia. Najlepiej obejrzeć swoje ciało jeszcze przed wejściem do domu. Jeśli kleszcz trzyma się ubrania, to może przeżyć w naszym domu kolejnych kilka miesięcy, co rodzi ryzyko ukąszenia domowników.
Kilka faktów o kleszczach:
-
atakują głównie rano i wieczorem,
-
wolą cień,
-
nie lubią upałów,
-
kryją się pod liśćmi i w trawie (nie skaczą po drzewach- co jest często powtarzanym mitem),
-
nie wychodzą wyżej niż 1-1,5 m,
-
ukłucie jest niewyczuwalne,
-
zazwyczaj spadają na buty i szukają odsłoniętego miejsca,
- chodzą po skórze, szukając dogodnego miejsca, czyli dobrze ukrwionego (pachy, pod kolanami, za uszami, miejsca intymne),
Ochrona przed kleszczami:
-
długie spodnie, włożone w skarpety,
-
koszula z długim rękawem,
-
czapka,
-
pełne buty.
W sklepach dostępnych jest cały szereg produktów na kleszcze. Są dodatkowym wsparciem i stanowią pewnego rodzaju ochronę, choć bardziej odstraszają komary, to warto je również stosować. Ponadto można kupić środki i narzędzia, które ułatwiają wyciągnięcie kleszcza.
Jeśli musisz wyciągnąć kleszcza, zrobisz to z użyciem pęsety lub za pomocą zestawu kupionego w sklepie. Należy chwycić kleszcza przy skórze i pociągnąć energicznym ruchem. Natomiast nie należy przy nim kombinować, kręcić nim czy ruszać go. Poza tym nie należy go niczym smarować! Miejsce ukłucia zdezynfekuj.
W razie problemów z wyciągnięciem kleszcza, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Podobnie, jeśli po wyciągnięciu kleszcza pojawi się rumień.