12
Śr, Gru

Wychowanie trójki dzieci wg raportu Centrum im Adama Smitha to już koszt ponad pół mln zł

Z siódmej edycji raportu o wychowaniu dzieci, przygotowanego przez ekspertów z Centrum im Adama Smitha, wynika że wychowanie trójki dzieci to koszt nawet ponad pół miliona zł. 

Eksperci oszacowali, ile kosztuje utrzymanie dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Wg nich, wychowanie jednego dziecka kosztuje od 190 do 210 tys zł. Jednak nieliczne dzieci kończą naukę w wieku 18 lat, zatem do tej kwoty należy dodać kolejne kilkadziesiąt tysięcy, jeśli dziecko zamierza studiować i pozostaje na utrzymaniu rodziców. Wychowanie drugiego dziecka jest nieco tańsze. Łącznie wychowanie dwójki dzieci to koszt od 350 do 385 tys zł. Zaś trójki dzieci to od 460 tys zł do ponad pół miliona. Koszt wychowania trzeciego potomka to około 40% niższa kwota od wydatków poniesionych na pierwsze dziecko.

Wysokie koszty wychowania są częstą przyczyną odsuwania decyzji o dziecku na późniejszy czas. I od 1970 roku zmniejsza się liczba rodzin z dziećmi, a przybywa bezdzietnych par, obecnie prawie ¼ małżeństw ich nie posiada.

 

Reklama: Styl vintage

 

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież