20
Śr, Mar

System Bezpieczny Pesel – jak zastrzec dane i uchronić się przed wyłudzeniem pożyczki?

Pożyczki na słupa i pożyczki na wyłudzone dane coraz częściej się zdarzają. A to dlatego, że pożyczki nigdy nie były łatwiej dostępne, co skutecznie wykorzystują oszuści. Jak się chronić?

Co jakiś czas media informują o kolejnych zatrzymaniach, rozbitych grupach przestępczych, zajmujących się wyłudzaniem pożyczek. Coraz częściej zdarza się, że uczciwy człowiek otrzymuje wezwanie do zapłaty. I niestety musi udowodnić swoją niewinność. Trwa to miesiącami, latami i w najlepszym przypadku kończy się wygraną, ale w pakiecie z szarganymi nerwami, nieprzespanymi nocami i krzywym spojrzeniem sąsiadów.

Pożyczkę przez internet bardzo łatwo można zaciągnąć, wiele firm reklamuje się pod hasłem pożyczka w 15 minut. W praktyce najczęściej jest to 15 minut od pozytywnej decyzji, ale by ją otrzymać wcale nie trzeba się natrudzić. Jeszcze jakiś czas temu konieczne było przesłanie skanu dowodu, a i często też drugiego dokumentu. Obecnie bardzo rzadko firmy pozabankowe stawiają takie wymagania. Wystarczą dane z dowodu.

I wcale nie jest konieczne zgubienie dokumentu czy kradzież, wystarczy zostawić go na chwilę w niepowołanych rękach, by w niedalekiej przyszłości listem poleconym przyszedł harmonogram spłaty pożyczki. Normą stało się zostawianie dokumentu w wypożyczalniach, pensjonatach na czas wypełnienia rezerwacji czy w innych miejscach. A przecież nikt nie ma prawa pozostawać z naszym dokumentem tożsamości sam na sam.

Przed zaciągnięciem pożyczki pozabankowej przez oszustów można się zabezpieczyć, umieszczając swoje dane w Systemie Bezpieczny Pesel. Jeśli w najbliższych tygodniach, miesiącach nie zamierzasz brać pożyczki, warto zastrzec swój pesel. Już teraz z bazy korzysta ponad 40 firm pozabankowych. Jeśli pesel znajduje się w bazie, a ktoś próbuje zaciągnąć na niego pożyczkę, automatycznie wniosek zostaje odrzucony i podejmowane są dalsze czynności w celu wyjaśnienia sprawy. Aby zastrzec pesel, należy podać podstawowe dane i załączyć skan dowodu osobistego. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę pozabankową, bez problemu cofniesz zastrzeżenie.

Szczególnie warto zgłosić w Systemie Bezpieczny Pesel utratę dokumentów. Rzeczą oczywistą jest pójście na policję i do placówki swojego banku, natomiast zgłoszenie w bazie Bezpieczny Pesel to dodatkowa ochrona. W tym przypadku oprócz wypełnienia formularza rejestracyjnego, konieczna jest również weryfikacja telefoniczna. Po czym dane trafiają do bazy.

Firm korzystających z bazy przybywa z miesiąca na miesiąc, co zmniejsza ryzyko wyłudzenia pożyczki na skradzione dane.

Pin It

Komentarze   

0 #1 iphone 2018-08-27 12:10
Niestety żyjemy w takim kraju gdzie coraz więcej jest oszustów, dlatego cieszę się że korzystam z abonamentu w chronpesel przynajmniej nie musze się przejmować różnymi wyciekami danych, albo czy ktoś wziął na mnie jakąś pożyczkę czy nie, bo zostane o tym poinformowany
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież