Pakiet osłonowy zawiera propozycje wsparcia przedsiębiorców, których firmy zmuszone są do przestoju.
Ministerstwo Rozwoju intensywnie pracuje nad specustawą, której celem jest wsparcie biznesów narażonych na straty w wyniku epidemii koronawirusa. Wsparcie powstaje w ramach współpracy MR z wieloma instytucjami, między innymi ZUS-em, Ministerstwem Finansów, BGK i UOKiK.
Pakiet osłonowy ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, którzy ze względu na epidemię osiągają niższe zyski bądź nie mogą świadczyć swoich usług. Premier w wywiadach podkreśla, że najważniejsze jest zdrowie Polaków, natomiast przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć i przetrwać ten trudny czas. A dla wielu branż jest to mocny cios. Już odczuwa to branża turystyczna i transportowa. Coraz bardziej gastronomiczna oraz handlowa. A przedsiębiorców z problemami będzie przybywać również w innych branżach związanych z usługami. Brak dochodu oznacza brak pieniędzy na zapłacenie stałych zobowiązań, co z każdym miesiącem może być gwoździem do trumny, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Rzecznik MiŚP Adam Abramowicz zaproponował, by w pakiecie osłonowym znalazły się dwa ważne rozwiązania:
-
dobrowolny ZUS przez pół roku,
-
automatyczne odnawianie kredytów obrotowych.
Pierwsza propozycja dotyczy mikro i małych firm. Składki do ZUS należy płacić, bez względu na dochód. Jeśli jest zerowy i tak będzie przez dwa czy trzy miesiące, mali przedsiębiorcy pozostają bez wyjścia i będą zamykać firmy. Dobrowolność polegałaby na tym, że przedsiębiorca decydowałby, czy chce przez okres sześciu miesięcy opłacać składki rentowe, emerytalne, chorobowe i wypadkowe. Natomiast jeśli chodzi o automatyczne odnawianie kredytów, to jest to kluczowe dla wiele przedsiębiorców. Firmy, których umowa dobiega końca muszą przedstawić wyniki finansowe, a te w trakcie epidemii będąc na niskim poziomie, wiążą się z odmową. To zaś spowoduje, że wielu przedsiębiorców zamknie swoje działalności.
Póki co w ramach rozwiązań osłonowych pojawiają się takie propozycje:
-
ulgi w zobowiązaniach wobec ZUS i US (m. in.: nowe JPK przesunięte na lipiec, wcześniejsze zwroty VAT, łatwiejsze zawieszenie działalności)
-
dopłaty do kredytów (do oprocentowania),
-
zwiększenie gwarancji do 80% kwoty pożyczki,
-
skrócenie okresu kryzysu, który uprawnia do skorzystania ze wsparcia, z sześciu do trzech miesięcy.
W przypadku składek ZUS, padła propozycja odroczenia płatności, rozłożenia na raty i ewentualnie umorzenia płatności składek. Rzecznik MiŚP Adam Abramowicz wskazuje na konieczność wypracowania prostych i szybkich metod działania dla przedsiębiorców. Jest to kluczowe, by firmy nie musiały składać grubych teczek z dokumentami, bo to wydłuża czas załatwienia formalności.
Dla przedsiębiorców przygotowane są również propozycje zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Zasiłek chorobowy otrzyma osoba, która dostanie L4 od lekarza bądź jest w kwarantannie, co potwierdza decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Natomiast zasiłek opiekuńczy otrzyma przedsiębiorca opiekujący się dzieckiem bądź innym członkiem rodziny, będącym na zwolnieniu lekarskim bądź decyzją sanepidu objętym kwarantanną. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać na okres nie dłużej niż dwa tygodnie.
Pakiet osłonowy ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.