25
Pn, Wrz

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/kierowca-samoch%C3%B3d-kokpit-pojazd-438442/

Wrócą przepisy dotyczące punktów karnych sprzed zmian, jakie weszły w życie we wrześniu 2022 roku. Punkty znów mają być usuwane po roku. Nadal jednak warto wiedzieć jak je sprawdzić.

Kierowców czekają kolejne zmiany. Obecnie punkty karne są usuwane po dwóch latach… od opłacenia mandatu. Przyjęte przez sejm nowe przepisy wracają do kasowania punktów karnych po roku.

Punkty karne można sprawdzić na komisariacie policji bądź też przez internet. Ta druga opcja jest możliwa dla posiadających profil zaufany, ale nie tylko.

Aby sprawdzić punkty należy:

  • wejść na stronę mObywatel,

  • po lewej stronie kliknąć w usługi dla obywatela,

  • rozwinąć zakładkę kierowcy i pojazdy,

  • kliknąć w sprawdź swoje punkty karne (na otwartej, kolejnej stronie jeszcze raz ta sama ikona),

  • zalogować się.

Oprócz profilu zaufanego można zalogować się korzystając z e-dowodu bądź bankowości elektronicznej. To najpopularniejsza z wybieranych opcji. Poza tym można też sprawdzić punkty karne korzystając z aplikacji mObywatel.

Punkty karne są aktualizowane w bazie raz na dobę, więc gdy otrzymasz mandat i punkty, jeśli nie będzie ich jeszcze w systemie, warto sprawdzić na następny dzień. Usługa jest oczywiście darmowa. Można sprawdzić tylko i wyłącznie swoje punkty karne.

Jeśli chodzi o zmianę przepisów dotyczącą punktów karnych w 2023 roku, to oprócz tego, że punkty będą kasowały się po roku, wróci możliwość przejścia szkolenia i skasowania części punktów. Raz na sześć miesięcy kierowca będzie mógł zapisać się na płatne szkolenie w celu redukcji liczby punktów karnych (o 6 punktów). Ta opcja będzie jednak zarezerwowana tylko dla kierowców, którzy mają staż za kierownicą powyżej jednego roku. Co ważne szkolenie nie może się odbywać zdalnie.

Nowe przepisy mają wejść w życie za kilka miesięcy, koniec lata, początek jesieni.

Pin It

Komentarze obsługiwane przez CComment

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.