Dwutlenek siarki jest nieszkodliwy, gdy nie przekraczasz dziennej normy spożycia. Zbyt duża ilość produktów z siarczanami może powodować mało przyjemne dolegliwości. A i są osoby, które powinny unikać siarczanów jak ognia.
Dwutlenek siarki jest częścią tego, czego w zimie próbujemy się pozbyć z powietrza, czyli smogu. A z drugiej strony tak chętnie kupujemy produkty, które są w niego bogate. Wyglądają lepiej od pozostałych, ale na zdrowie już nie wychodzą tak dobrze.
Siarczany są różnie oznaczane na etykietach. Na produktach znajdziesz informacje: konserwowany siarką, obecność siarczanów, zawiera dwutlenek siarki albo oznaczone są po prostu nic niemówiącymi symbolami od E220 do E228. Pod tą symboliką kryją się siarczany, dwutlenek siarki, wodorosiarczany wapnia, potasu, sodu. Brzmi fatalnie, ale smakować może lepiej. Siarczany używane są w branży spożywczej jako konserwanty. I są wykorzystywane nie od dziś, bo już od kilku wieków przedłużają żywotność produktów spożywczych. Powstrzymują bakterie, grzyby i pleśń, też drożdże- ale tu mniejsza skuteczność.
Z racji tego, że są doskonałymi konserwantami, często są dodawane do różnych produktów spożywczych. Najczęściej spotykamy je w przetworach owocowych i warzywnych oraz w winie. Dokładane są do herbatników, suszonych pomidorów, chrzanu w słoiczku, warzyw i owoców w różnych zalewach, suszonych grzybów, suszonych warzyw i owoców, galaretek, dżemów, musztardy, a także wielu innych produktów. Siarczany są też naturalnym składnikiem, występującym między innymi w: jajkach, cebuli, czosnku, szparagach i soi.
Kluczowe pytanie, ile siarczanów na dobę można zjeść, by nie narazić się na nieprzyjemne dolegliwości? Bezpieczne spożycie siarczanów to 0,7 mg na kilogram masy ciała na dobę. Zjedzenie większej ilości siarkowanych suszonych owoców może skończyć się bólami głowy, nudnościami, wymiotami, biegunką. Alergia wywołana nadmiernym spożyciem siarczanów może objawiać się także pod postacią: pokrzywki, zaczerwienia skóry, zawrotów głowy, trudnościami z połykaniem, problemami z oddychaniem. Objawy występują zwykle od 15 do 30 minut po posiłku. Na siarczany szczególnie powinni uważać astmatycy. Szacuje się, że nawet 10% chorych na astmę może mieć na nie alergię.
Nadmierne spożycie dwutlenku węgla wpływa niekorzystanie na witaminy, które dostarczamy z pożywaniem, zmniejszając ich przyswajalność. W efekcie może prowadzić do niedoborów niektórych witamin. Szczególnie witaminy A (ważna dla oczu, odporności), B1 (wspiera układ sercowo- naczyniowy), B12 (wspomaga pracę mózgu).
Siarczany w pożywieniu od lat wzbudzają wiele kontrowersji. Przyszłość ma to zmienić. Prowadzone są badania nad nowymi sposobami przetwarzania i przedłużania żywotności produktów spożywczych metodami bardziej naturalnymi bądź z bardziej przyjaznymi ludziom dodatkami.