14
N, Sie

Dobrowolny ZUS przez 6 miesięcy. Wniosek Rzecznika MŚP do premiera

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o wprowadzenie dobrowolności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców na okres 6 miesięcy, przy zachowaniu zapłaty obowiązkowej składki zdrowotnej.

Sytuacja przedsiębiorców jest bardzo trudna. Ograniczenia wprowadzane w reakcji na ekspansję epidemii paraliżują życie gospodarcze. W części branż następuje gwałtowne załamanie przychodów i niepewność rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach. Dodatkowy kłopot to bardzo wysokie koszty zatrudnienia wynikające z wprost horrendalnych przymusowych składek ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja wymagająca gruntowej przebudowy i zlikwidowania anachronicznych rozwiązań. Szokuje liczba pracowników – ponad 45 tysięcy, to więcej niż np. siły zbrojne Czech i Słowacji razem wzięte. Szokują roczne koszty utrzymania rzędu 3,4 mld zł (2015 r.). Przepaść organizacyjną i technologiczną między sprawnymi instytucjami a ZUS widać na przykładzie systemu informatycznego banku i zakładu ubezpieczeń. W ZUS-ie na płatnika statystycznie przypada jedna (do kilku) operacji miesięczne. W banku, liczba operacji na poziomie jednego konta może sięgać tysięcy w skali miesiąca. Mimo to roczny koszt funkcjonowania banku nie jest liczony w miliardach złotych.

 

Źródło: rzecznikmsp.gov.pl

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.