Od 27 maja można już korzystać z programu mieszkanie bez wkładu własnego. Ograniczeń jest niewiele. BGK może spłacić część kapitału.
Młodzi ludzie w Polsce mają jeden duży problem, jest nim mieszkanie. Ich trudną sytuację świetnie oddają liczby. Blisko połowa Polaków w wieku 25 – 34 lata mieszka z rodzicami (47,5%, Eurostat). Jest to niecałe 2,6 mln ludzi. Niestety liczba ta od kilku lat rośnie.
Sytuacja na świecie z pewnością nie wpłynie w najbliższym czasie na poprawę warunków mieszkaniowych młodych Polaków. Natomiast powstaje pytanie, czy kiedyś będzie dobry czas na wyprowadzkę? Można czekać, niestety lata mijają i coraz trudniej wyprowadzić się od rodziców. Jedną z opcji jest program mieszkanie bez wkładu własnego. Ustawa weszła w życie 27 maja i już można składać dokumenty i wnioski w bankach, które współpracują z BGK.
Do kogo skierowany jest program? Wyłączeń jest niewiele. Z programu mogą skorzystać zarówno single, małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi, pary bez ślubu wspólnie wychowujące dzieci. Poza tym obcokrajowcy. Nie ma ograniczeń wiekowych i korzystanie z wcześniejszych programów wsparcia również nie stanowi przeszkody. Głównym warunkiem otrzymania gwarancji jest brak prawa do nieruchomości. Warunek ten dotyczy singli i osób z jednym dzieckiem. I tu zarówno ani mąż, ani żona nie mogą mieć nieruchomości, by otrzymać gwarancję. Jeśli para ma dwoje dzieci i własne M, to otrzyma wsparcie pod warunkiem, że metraż nieruchomości nie przekracza 50m² . Przy trójce dzieci 70m², a przy czwórce 90m². Powyżej pięciu dzieci nie ma już limitu metrażu.
Single i pary bez formalnego zawarcia związku również mogą kupić mieszkanie w ramach tego programu. W przypadku par, które nie mają ślubu, ale mają wspólne dziecko, mogą przystąpić do programu razem. Gdy nie mają wspólnego dziecka, to już jako jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Wkład własny to często kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadanie zdolności kredytowej do spłaty to jedno, a uzbieranie takiej kwoty to drugie. Dlatego część młodych Polaków choć ma możliwość spłaty kredytu mieszkaniowego, to drogę zamyka wkład własny. Program mieszkanie bez wkładu własnego ma rozwiązać ten problem. Właśnie drugim warunkiem wzięcia udziału w nim, jest posiadanie zdolności kredytowej do spłaty kredytu o wartości 100% nieruchomości bądź wyższej. Kredytem można pokryć również koszty związane z remontem, zakupem działki czy też inne związane z nieruchomością. Zdolność kredytowa to kluczowy aspekt otrzymania gwarancji.
Najważniejsze informacje dotyczące programu:
-
gwarancja obejmuje 10 – 20% wartości kredytu (maksymalnie do 100 tys. zł),
-
minimalny okres spłaty kredytu to 15 lat,
-
kredyt można wziąć w banku, który współpracuje w ramach programu z BGK,
-
dzięki gwarancji nie trzeba wnosić wkładu własnego,
-
waluta kredytu to wyłącznie złotówki.
Rodziny, które zdecydują się na powiększenie, otrzymają wsparcie finansowe przy spłacie kredytu. Jeśli w trakcie spłaty urodzi się drugie dziecko, to jednorazowe wsparcie w spłacie kapitału wyniesie 20 tys. zł, za trzecie i kolejne dzieci już po 60 tys. zł. Z tak zwanej spłaty rodzinnej kredytobiorca skorzysta na każdym etapie spłaty kredytu, gdy jego rodzina się powiększy.
Jak skorzystać z programu? Procedura wnioskowania o kredyt dla kredytobiorcy praktycznie się nie zmienia. Należy udać się do banku, który podpisał umowę z BGK w ramach tego programu i złożyć wniosek oraz niezbędne dokumenty wymagane przez bank. Nowe przepisy obowiązują od 27 maja, więc już można składać wnioski o kredyt bez wkładu własnego z gwarancją.
BGK podpisał już umowę z Pekao. To pierwszy bank, który podpisał umowę w ramach nowego programu. Kolejnym jest PKO BP. Cały czas trwają rozmowy z innymi bankami, więc z pewnością w przyszłości oferta będzie się rozszerzać.
Program ma długi termin ważności. Kredyty z gwarancją bez wkładu własnego mają być udzielane do końca 2030 roku.