Mimo nagłaśniania wyłudzeń na pracownika bankowego wciąż dają się na nie nabrać o dziwo nie tylko seniorzy, ale i młodzi ludzie. Przestępcy działają na wielu polach.
W styczniu na Śląsku przebrani za strażaków oszuści próbowali wchodzić do domów seniorów. Pretekstem kontrola przeciwpożarowa. Mundur oraz zaskoczenie, a także powaga sytuacji, jednak ogień jest żywiołem, który wzbudza niepokój, wpływają na odbiór sytuacji. Co wykorzystują oszuści. Był już mundur policyjny, a teraz jest mundur strażacki. Natomiast strażacy nigdy nie przeprowadzają takich kontroli. Co za tym idzie nie należy ich wpuszczać do mieszkania. W przypadku takiej sytuacji, należy skontaktować się z PSP (strażą pożarną) bądź po prostu zadzwonić na 112. Oszustwa na strażaka policja odnotowała już w zeszłym roku. Warto być czujnym, bo oszuści z munduru strażaka mogą nie zrezygnować szybko. Zwłaszcza że oszustwo na policjanta, które już jest tak znane, nadal zbiera ofiary.
Popularne stały się również oszustwa na portalach ogłoszeniowych. Oszuści za cel wzięli sprzedawców prywatnych. Osoby, które sprzedają stary mebel, rowerek, z którego dziecko wyrosło itd. Najpierw poszukują ofiar, wysyłając masowo informacje z próbą kontaktu. Pytają o towar, próbując uśpić czujność sprzedawcy. Później informują, że towar jest już opłacony, ale trzeba go odebrać przez specjalną stronę, w tym celu wysyłają link. Sprzedawca trafia na stronę, która stanowi potwierdzenie, że ‘kupujący’ już wpłacił pieniądze, trzeba je tylko odebrać. Niestety logując się za pośrednictwem wysłanego linku do swojego banku można stracić wiele z konta. Szybka sprzedaż może się okazać szybką utratą pieniędzy z konta.
Odrzucona płatność z Apple Pay to kolejna metoda, która prowadzi do utraty środków. Informacja o odrzuconej płatności to nic innego jak phishing, ale w trochę innym wydaniu. Przestępcy podszywają się pod Apple Pay. Wiadomość sms brzmi, że karta została odrzucona, potwierdź Apple ID. Klikając w link, użytkownik trafia na stronę do złudzenia przypominającą stronę do logowania Apple ID. Później pojawia się prośba o wybór metody płatności i dodanie karty- czyli oddanie dostępu do swoich pieniędzy.
Oszuści w ostatnim czasie podszywają się też pod Ministerstwo Zdrowia, rozsyłając e-recepty. Takim sposobem próbują przejąc dane do logowania do poczty elektronicznej. Mail to często dostęp do różnych usług, dlatego również warto chronić te dane.
W ostatnich miesiącach znów pojawiło się oszustwo na rynnę. W jego przypadku przestępcy stosują różne metody, ale cel jest jeden: wymiana rynien i skasowanie niemałej bo kilkutysięcznej kwoty za usługę albo i wyższej. Policja informowała o seniorze, który zgodził się na wymianę rynien za co ‘fachowcy’ mieli wziąć 300 zł. Po ‘zleceniu zażądali kwoty 12 tys. zł.
Nowe metody oszustów, zmuszają do czujności i braku zaufania. Oszuści są bardzo kreatywni i szkoda, że nie wykorzystują tych umiejętności w uczciwej pracy. Nie ma na to co liczyć, dlatego czujnym trzeba być bez względu na wiek- oszuści wykorzystują różne metody, nie pomijając uwielbianych przez młodych ludzi nowinek technologicznych.