Część rodziców musi pożyczać na leki i odzież dla dzieci. W najtrudniejszej sytuacji są matki samotnie wychowujące dzieci, które mają również pod opieką rodziców.
W listopadzie ubiegłego roku na zlecenie KRD zostało przeprowadzone badanie „Wydatki rodziców”. Z badania wynika, że 37,5% rodziców zaspokaja wszystkie potrzeby swoich nieletnich dzieci. Praktycznie tyle samo badanych (37%) stwierdziło, że niestety, ale nie są w stanie zaspokoić potrzeb swoich dzieci, również tych podstawowych. 26% rodziców odpowiedziało, że zaspokaja tylko podstawowe potrzeby dzieci.
Badanie przeprowadzono na grupie 384 gospodarstw domowych, w których mieszkają dzieci. 14% ma na utrzymaniu troje bądź więcej dzieci, a niecała połowa ma dwójkę dzieci. 1 na 7 badanych samotnie wychowuje dzieci. W 84% są to kobiety, które często opiekują się również rodzicami. Stąd ich sytuacja finansowa nie pozwala na zaspokajanie wszystkich potrzeb dzieci.
Z badania wynika, że więcej niż 40% rodziców pożycza na różne potrzeby swoich dzieci. Wydatki, na które pożyczają wiążą się z: odzieżą zimową oraz butami (32%), wycieczkami, wyjazdami (27%), wizytami u lekarzy, terapiami (25%), elektroniką typu telefon i komputer (22%).
W celu pokrycia wydatków związanych z dziećmi, 10% badanych korzystało z usług lombardów. Jednak większość pożycza od rodziny i znajomych. Część udaje się do banków i firm pozabankowych. Rodzice starają się również zapewnić dzieciom możliwość rozwoju swoich pasji. Co też u części rodziców wiąże się z pożyczką bądź sięgnięciem do oszczędności.
53% respondentów oszczędza na przyszłość swoich dzieci, mając na uwadze pokrycie kosztów studiów, zakupu mieszkania i samochodu. Wśród odpowiedzi były również wyjazdy zagraniczne i możliwość zwiedzania świata, dzięki zaoszczędzonym pieniądzom. 20% zbiera na cel związany z rozwojem kariery, startem w zawodzie bądź możliwością rozwoju pasji.
Wśród rodziców, którzy nie odkładają na przyszłość dziecka, głównym powodem jest brak możliwości finansowych. Część uważa, że nie będą w stanie odłożyć kwoty, która pokryje wytyczony cel.
Z badania wynika, że rodzice zamierzają wspierać dzieci nie tylko do ukończenia 18 lat, ale dłużej. Część (16%) ma w zamiarze wspierać dzieci póki żyją. Inni wskazują, że takim momentem kluczowym dla końca wsparcia będzie podjęcie pierwszej pracy bądź usamodzielnienie się.
Badanie KRD pokazało, że w wielu polskich domach brakuje nie tylko na zaspokojenie potrzeb dzieci wyższego rzędu, jak markowa odzież, ale i na podstawowe wydatki, jak leki.