Jarosław Galej, kandydujący na urząd prezydenta z KWW Spoza Sitwy, zaproponował kompleksową pomoc najemcom tebeesowskich lokali.
Jako przyszły prezydent Białegostoku oferuje wszystkim najemcom mieszkań w TBS, którzy spłacili kredyty, prawo do uwłaszczenia zajmowanych lokali oraz pomoc w tworzeniu wspólnot mieszkaniowych. A w przypadku spłacających jeszcze pożyczki na budowę mieszkań, wsparcie w dostępie do danych kredytowych oraz optymalizacji spłaty.
Poniżej treść odezwy zamieszczonej na stronie spozasitwy.pl, adresowanej do najemców:
Mieszkańcy KTBS! Przyłączcie się do nas! Walczymy o Wasze sprawy!
Wynajmujecie mieszkanie w białostockim TBS? Płacicie wysokie czynsze? Odmawiają Wam prawa do uwłaszczenia mieszkania i informacji o kredycie?
Przyłączcie się do nas! Chcemy aby wszyscy obecni najemcy lokali w TBS, którzy spłacili ich koszty budowy, uzyskali bezwarunkowe prawo własności zajmowanych mieszkań, a Ci, którzy jeszcze spłacają kredyty, mieli wgląd do szczegółowych danych o zaciągniętych na ich lokale kredytach i zasadach ich spłaty.
Zamiana umów najmu na prawo własności umożliwi Wam radykalne obniżenie miesięcznych opłat za mieszkania do poziomu białostockich wspólnot mieszkaniowych. Zyskacie najwięcej jako mieszkańcy TBS, ale zyska też miasto, bo m.in. zmniejszą się wydatki na wypłaty dodatków mieszkaniowych.
Dlaczego my? Jesteśmy jedynym oddolnym, niepartyjnym, społecznym komitetem mieszkańców, zarejestrowanym pod nazwą KWW Spoza Sitwy. Bierzemy udział w wyborach samorządowych by zmienić Białystok. Wystawiliśmy kandydata na prezydenta Białegostoku oraz kandydatów na radnych we wszystkich okręgach wyborczych w mieście.
Działamy na rzecz kompleksowych przemian w Białymstoku przywracających mieszkańcom podmiotowe prawa.
Nasza wizja programowa obejmuje następujące cele:
1. Powstrzymanie zadłużania Białegostoku i restrukturyzacja długów.
2. Racjonalizacja wydatków miasta.
3. Odblokowanie przedsiębiorczości w Białymstoku. Stworzenie nowych źródeł dochodów miasta.
4. Budowa centrum handlowego na Kawaleryjskiej.
5. Budowa tańszych mieszkań dla młodych (około 1/2 komercyjnej ceny deweloperów).
6. Ochrona ogrodów działkowych przed zapędami deweloperów.
7. Powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Członków Spółdzielni Mieszkaniowych.
8. Tworzenie oddziałów żłobkowych w przedszkolach i budowa nowych żłobków.
9. Obniżenie kosztów i usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej.
10. Obniżenie cen pochówku i usług na Cmentarzu Miejskim.
Po publicznym ogłoszeniu przez nasz komitet propozycji budowy tańszych mieszkań i zapowiedzi przełamania obecnego monopolu lokalnych deweloperów, a także zmiany polityki białostockiego KTBS, otrzymaliśmy zgłoszenia, że białostockie Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego odmawia swoim najemcom prawa do uzyskania własności zajmowanych lokali po spłacie kredytu oraz ukrywa informacje o poziomach zaawansowania spłaty rat kredytowych za poszczególne mieszkania i że najemcy boją się kierować pytania o te kwestie do zarządu KTBS obawiając się wypowiedzenia umowy najmu.
Z pozyskanych danych finansowych KTBS wynika, że w tej miejskiej spółce np. w 2022 r. na wynagrodzenia przeznaczono aż 1 892 tys. zł. KTBS to dobrze opłacane posady na koszt najemców i białostockich podatników.
W 2023 r. przy ul. Pileckiego 2 wybudowano tylko jeden blok o powierzchni 1225,28 m2, z ceną mieszkań 7,4 tys. zł za m2 - czyli zaskakująco wysoką, zbliżoną do poziomu cen rynkowych oferowanych przez lokalnych deweloperów.
W naszej ocenie funkcjonowanie KTBS w takiej formule rażąco narusza pierwotne cele budownictwa społecznego. Spółka zamiast oferować tańsze mieszkania zgodnie z ideą TBS - czyli w cenach odpowiadających rzeczywistym kosztom ich budowy (koszt wybudowania m2 powinien szacunkowo stanowić około 1/2 komercyjnej ceny deweloperskiej) - pod względem polityki sprzedaży upodobniła się do deweloperów i dodatkowo uniemożliwia uzyskanie własności.
Zależy nam na ukróceniu tych nieetycznych praktyk szkodzących interesom mieszkańców. Proponujemy umożliwienie powszechnego uwłaszczenia dla wszystkich najemców w KTBS, którzy spłacili kredytowe koszty budowy. Ponadto po uwłaszczeniu oferujemy pomoc w tworzeniu wspólnot mieszkaniowych i wyborze rynkowego zarządcy nieruchomości, co obniży koszty utrzymania mieszkań do kwot rzędu 300-500 złotych.
Ponadto planujemy przeprowadzenie kompleksowego audytu dotychczasowej działalności KTBS pod względem poziomu akceptowanych cen budowy lokali, kosztów i zasad kredytowania oraz umożliwić najemcom spłacającym kredyty swobodny dostęp do danych o kwotach kredytów przypadających na ich lokale oraz poziomie zaawansowania spłat.
Pragniemy nadmienić, że nieprawdziwe są informacje, jakoby uwłaszczenie mieszkań miało przeszkodzić KTBS w zaciąganiu kredytów na budowę nowych lokali.
Serdecznie zapraszamy wszystkich najemców KTBS do poparcia naszej wizji zmian w funkcjonowaniu Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prosimy o wsparcie KWW Spoza Sitwy w wyborach samorządowych oraz rozpowszechnianie naszego apelu w Państwa społeczności mieszkańców TBS.
Prosimy o to, ponieważ media zależne od obecnej władzy, całkowicie blokują nasz przekaz (np. sprawa drastycznych podwyżek cen pochówku na Cmentarzu Miejskim) lub cenzurują i zniekształcają sens wypowiedzi i postulatów. Jesteśmy zwalczani, bo grupy interesów rządzące Białymstokiem obawiają się, że proponowane przez nas zmiany pozbawią ich monopolu np. w budownictwie mieszkaniowym i odetną od lukratywnych dochodów.
Poszczególne punkty naszego programu społeczno-gospodarczego będziemy systematycznie publikować na stronie spozasitwy.pl oraz w mediach społecznościowych.
W szczegółowych kwestiach dotyczących planu zmian w KTBS można kontaktować się ze Stanisławem Bartnikiem, tel. 605 24 98 27, e-mail: stanislawbartnik[at]sloneczystok.pl
Jarosław Galej
kandydat na
Prezydenta Białegostoku
Źródło: KWW Spoza Sitwy