10
Pn, Sie

Czym się różnią filtry w odkurzaczach?

HEPA, papierowy, gąbkowy, a może wodny? Rodzajów filtrów jest tyle, że łatwo można się pogubić, a sprzedawca nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć szczegółowo na nasze pytania. Które najlepiej odświeżają powietrze?

Filtr w odkurzaczu wpływa na jakość życia alergika, ale też na skuteczność odkurzania. Filtry, ze względu na ich położenie w odkurzaczu, dzieli się na wlotowe i wylotowe. Filtr wlotowy ma dla nas mniejsze znaczenie, ale dla odkurzacza większe. Chroni jego silnik przed wlatującymi zanieczyszczeniami i wydłuża żywotność urządzenia. Zaś filtr wylotowy chroni przed wydostaniem się na zewnątrz kurzu, pyłu, roztoczy. Każdy z tych filtrów może występować w różnych formach: papierowej/ tekstylnej, gąbkowej/piankowej, HEPA.

W papierowe, tekstylne filtry wyposażone są najczęściej tańsze modele odkurzaczy. Filtr może być wykonany także z pianki, gąbki, ze sztucznych włókien. Dużą skutecznością wśród modeli odkurzaczy z tego rodzaju filtrami wyróżniają te z papierowymi oraz piankowymi filtrami. Natomiast najwięcej zanieczyszczeń przepuszczają filtry tekstylne, dlatego coraz mniej producentów stosuje je w odkurzaczach.

Filtr HEPA to jeden z najpopularniejszych filtrów. Kojarzony z alergikami i wysoką skutecznością oczyszczania powietrza. W odkurzaczach spotkasz się z różnymi oznaczeniami HEPA i EPA. One wskazują na skuteczność filtra. EPA to starsze klasy filtrów HEPA. W 2010 roku zmieniono klasyfikację filtrów cząsteczkowych powietrza i filtry HEPA sprzed tego roku zmieniono na EPA. Filtry te to najniższa klasa wśród filtrów HEPA. Najwyższą klasę skuteczności mają filtry HEPA H13 i HEPA H14. Skuteczność w przypadku HEPA H13 wynosi 99,95%, zaś HEPA H14 99,995%. Filtry HEPA wykonane są z włókna szklanego, zwinięte w harmonijkę. Stosowane są zarówno w odkurzaczach workowych jak i bezworkowych i wodnych.

Kolejnym rodzajem są filtry wodne, naturalne i przez wielu uważane za najlepszy sposób na pozbycie się z domu wszelkich zanieczyszczeń i oczyszczenie powietrza. Odkurzacze tego typu wyposażone są w pojemnik, do którego przed odkurzaniem nalewana jest woda. Wszystkie nieczystości trafiają do niej.

Za jedne z najlepszych odkurzaczy dla alergików uznawane są odkurzacze wodne z filtrem HEPA. Wszystkie zanieczyszczenia zbierają się w zbiorniku z wodą. Dodatkowo odkurzacze wyposażone są w filtry wylotowe HEPA i z wkładem węglowym. Mają jednak jeden mankament. Po każdym odkurzaniu taki pojemnik należy dobrze umyć, bo jest siedliskiem bakterii i idealnym miejscem do rozwoju szkodliwych grzybów. Alergicy nie powinni się tym zajmować. Przed zakupem warto przyjrzeć się zakamarkom pojemnika, zwracając uwagę na łatwość jego czyszczenia. 

By mieć czyste powietrze, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Producenci określają jak często należy je wymieniać. Ich koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A sama wymiana do skomplikowanych nie należy.

Pin It

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież