Sezon grillowy ruszył, z przydomowych ogródków unosi się przyjemny zapach smażonych kiełbasek. Według niektórych to sposób na zdrowe posiłki, wg innych źródło poważnych chorób. A wszystko jak zwykle rozbija się o pieniądze, czyli rodzaj grilla.
Jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniejszą formą pieczenia kiełbasek było ognisko i grille na węgiel. Obecnie mamy znacznie większy wybór. Równie dobrze możemy zdecydować się na grill elektryczny bądź gazowy. Każdy z nich ma swoje zalety, ale niestety i wady. Przy wyborze najlepiej jest kierować się własnymi preferencjami smakowymi i wygodą użytkowania.
W ostatnich latach dużą popularność zyskały grille elektryczne. Mają jedną dużą przewag nad zwykłymi grillami, można je używać w dowolnym miejscu, wystarczy tylko podłączyć do prądu. W sezonie mogą być używane na dworze, a jesienią i zimą w domu. Nie ma dymu, nie ma popiołu, zazwyczaj czyści się je szybko i bez większego trudu. A wybór jest na tyle duży, że można wybierać pomiędzy mniejszymi i większymi, prostymi modelami i z dodatkowymi funkcjami. Minusem tego rodzaju urządzeń do grillowania jest najczęściej cena i koszty użytkowania. Najtańsze modele są sporo droższe od zwykłych grilli. Musimy się również liczyć z wyższym rachunkiem za prąd. I pozostaje jeszcze kwestia smaku. Miłośnicy tradycyjnego grilla często mają problem z zaakceptowaniem innego smaku. Choć część nie widzi różnicy. Dlatego zanim zdecydujemy się na grilla elektrycznego, warto spróbować jak smakują dania z niego. Szkoda wydawać pieniądze, jeśli po pierwszym grillu stwierdzisz, że to jednak nie to.
Kolejny rodzaj grilla to ten zasilany gazem. To rozwiązanie łączy zalety grilla tradycyjnego i elektrycznego w jednym, niestety nie jest też pozbawione wad. I od nich zacznijmy. Grille gazowe są niestety ciężkie i duże. Producenci ułatwiają nam nieco życie, wyposażając niektóre modele w kółka, ale przemieszczanie się z nimi do łatwych nie należy. Kolejną wadą jest konieczność zamontowania butli gazowej i pamiętania o jej napełnianiu. I pozostaje jeszcze cena. Są one droższe od tradycyjnych, porównywalne do elektrycznych, oczywiście w zależności od modelu znajdziemy droższe i tańsze. Główną zaletą grilli gazowych są zdrowe posiłki i smak bliski tym z tradycyjnego rusztu. A wszystko dzięki pofałdowanej blasze, która znajduje się między palnikami a rusztem. Na nią skapują soki, które parując, wpływają na charakterystyczny smak potraw z grilla. Zarazem tłuszcz nie ma kontaktu z ogniem, dzięki czemu potrawy nie przenikają toksycznymi związkami, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego grilla. Kolejną zaletą jest tania eksploatacja, grill gazowy jest tańszy w użyciu niż tradycyjny. Czyli z jednej strony wyższa cena zakupu i cięższy, ale z drugiej strony zdrowe potrawy i tańszy w użyciu.
Na koniec pozostają grille tradycyjne, w których używamy węgla drzewnego. Ten rodzaj grilla można kupić za niewielkie pieniądze, inna kwestia, że będzie to pewnie zakup na sezon. Przewagą tradycyjnych grilli nad pozostałymi jest możliwość zabrania ich ze sobą wszędzie, na piknik, nad jezioro, pod namiot. Nie potrzebujemy gazu, prądu, a jedynie węgiel drzewny. Małe, składane grille niewiele ważą i nie zajmują dużo miejsca w bagażniku. Do wyboru również duże grille z półkami, sztućcami, szufladami na kółkach, idealne do dużych ogrodów. Potrawy z tradycyjnego grilla mają niepowtarzalny smak, ale coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie spływającego tłuszczu na rozżarzony węgiel, ale w prosty sposób możesz to zmienić. Wystarczy specjalna płyta do grillowania, którą kładzie się na ruszt, by jeść zdrowo i z tradycyjnego grilla. Taka płyta to kolejny wydatek, ale dzięki temu możesz bez czarnych myśli z tyłu głowy grillować do woli.
W przypadku grilli cena zazwyczaj idzie w parze z jakością, a więc jeśli chcesz kupić dobry grill na lata, musisz liczyć się z większym wydatkiem.