Najpopularniejsze hasła na świecie to: 123456, 000000. Tymczasem oszuści potrafią złamać skomplikowane hasła. Co wpływa na bezpieczeństwo?

Z danych BIK wynika, że ponad 90 proc. Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest hasło do logowania na konto bankowe. Ustalając proste hasło, oddajemy jak na tacy dostęp do swoich finansów. 67% respondentów stwierdziło, że pandemia wpłynęła na większą aktywność internetowych oszustów.

W 2020 roku firma NordPass przeprowadziła badania danych do logowania, które wyciekły i zostały upublicznione. Było ich 275 mln. Wśród najpopularniejszych haseł było słowo hasło, 123456, 000000,111111. W zasadzie przy takich hasłach żaden oszust natrudzić się nie musi i nie trzeba być wybitną jednostką, by je złamać. Kilka zer czy jedynek to pierwsze co jest wpisywane przy różnego rodzaju hasłach.

Jak się chronić przed kradzieżą hasła w sieci? I jak się zabezpieczyć? Są na to 4 metody:

Opcja 1: Miej złe hasło

Jakie mogą być konsekwencje posiadania złego hasła?

Siła hasła zwykle nie jest zbyt ważna, aż do momentu gdy nastąpi wyciek danych z strony internetowej do której się tym hasłem logujemy. Prawie każda strona ma jakąś dziurę w ochronie pozwalającą na taki atak. Dlatego dobrze zabezpieczone strony internetowe nie znają twego hasła, tylko dane potrzebne aby zweryfikować czy jest poprawne (z których jest trudno znaleźć twoje hasło)

Niestety, nie wszystkie strony są dobrze zabezpieczone. Niektóre przechowują hasła z słabym szyfrowaniem lub nawet bez żadnego szyfrowania, co nie jest bezpieczne. Nawet silne hasła są przy takich stronach szybko złamane.

Niestety nawet dobre zabezpieczenia haseł po stronie witryny nie naprawią bezpieczeństwa słabych haseł: Jako, że złe hasła są bardzo znane, zostaną wypróbowane najpierw.

Wskazówka: Witryny ze złymi zabezpieczeniami haseł wykryjesz po tym, że jak poprosisz stronę o odzyskanie hasła zostanie ci przesłane stare hasło, a nie wygenerowane nowe.

Opcja 2: Tradycyjna metoda tworzenia haseł

Ta metoda działa tak:

  1. Zacznij z dowolnym słowem, np. samolot.

  2. Zamień kilka liter (ale nie wszystkie) na inne znaki, np. s4mo10t.

  3. Zmień niektóre litery na wielkie, np. S4mO10t.

  4. Dodaj znaki specjalne (m. in. !@#$%^&*<>,.;:/?), np. &S4m#O10t;^.

Takie hasła są całkiem bezpieczne, ale trudno je zapamiętać.

Opcja 3: Cztery słowa

Hasła złożone z 4 niepołączonych słów (np. siedzący samolot pije keczup) potrafią być nawet silniejsze od tych z metody 2, i do tego już zapamiętałeś/aś powyższy przykład.

Opcja 4: Miej hasła wymyślane za ciebie

Najlepszą opcją zawsze jest mieć hasła wygenerowane przez komputer. Do tego najlepsze są menedżery haseł, niestety one zwykle kosztują. Zamiast tego możesz użyć przeglądarki z taką funkcjonalnością, np. Firefox. Jeśli posiadasz konto Firefox, to hasła są dodatkowo przechowywane w chmurze oprócz twojego urządzenia i dostajesz powiadomienie kiedy nastąpi wyciek danych z stroną, do której masz zapisane dane!

Dodatkowe sposoby chronienia swoich danych

  • Uwierzytelnianie wielopoziomowe – gdy logujesz się do konta, oprócz hasła potrzebujesz czegoś więcej (zwykle potwierdzenia z telefonu). Nawet jeśli oszust dostanie się do hasła, nie będzie miał dostępu do urządzenia które nosimy przy sobie. To jest bardzo skuteczna metoda chronienia kont, ale nie wszystkie witryny ją mają gdyż wysyłanie SMSów jest drogie.

  • Jedno hasło i wiele kont to kolejny zły pomysł – faktem jest, że mając jedno hasło do wszystkich kont, nie musimy ich pamiętać i zapisywać. Natomiast gdy wpadnie ono w niepowołane ręce, oszust ma dostęp do wszystkich naszych kont. Dlatego każde konto powinno mieć inne hasło.

  • Mimo, że kupienie programu antywirusowego może wydawać się bardzo potrzebne dla bezpieczeństwa, Windows Defender z Windows 10 jest lepszy niż większość z nich (i do tego darmowy oraz zainstalowany razem z systemem!).

Warto zadbać o silne hasła nie tylko do kont bankowych, a również do portali społecznościowych, poczty, różnych aplikacji i kont na pozostałych portalach. Kradzież danych rodzi problemy pod postacią wyłudzenia kredytu czy wynajęcia i kradzieży pojazdu. Oszuści są bardzo pomysłowi i to w naszych rękach jest w dużej mierze bezpieczeństwo naszych finansów.

 

Autor: M.B.

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.