Możliwość kontroli miejsca pobytu dziecka, przycisk alarmowy SOS, kontrola maili i działań podejmowanych na portalach społecznościowych, to część opcji w aplikacjach do kontroli rodzicielskiej.
Dzieci urodzone ze smartfonem w ręce, tak się określa obecne pokolenie kilkulatków. Wielu z nich lepiej obsługuje smartfon niż babcia czy dziadek. Nie potrafią jeszcze czytać, pisać, ale wiedzą jak uruchomić YT, jak wysyłać sms-y pod postacią graficzną czy grać w ulubione gry. A dla wielu rodziców oddanie smartfona na chwilę w ręce dziecka to wygoda i moment na wykonanie pracy i wywiązanie się z obowiązków. Im dziecko jest starsze, tym bardziej poszerza się sfera, z której korzysta w wirtualnym świecie.
Na dzieci, podobnie jak na dorosłych, w internecie czyha wiele niebezpieczeństw. Dorośli są świadomi metod stosowanych przez internetowych oszustów, natomiast dzieci postrzegają wirtualne środowisko w kategoriach sporej ilości rozrywki i zabawy. Dzieci mogą paść ofiarą przestępców wyłudzających dane, mogą pobrać złośliwe oprogramowanie, wysyłać sms-y bądź dzwonić na numery, za które pobierana jest wysoka stawka. Nie wspominając o tym, że w sieci pełno jest treści, które nie powinny być oglądane przez małe i większe dzieci. Z pomocą rodzicom przychodzą aplikacje do kontroli rodzicielskiej.
Google Family Link
Jest to darmowa aplikacja, dzięki której założysz dziecku poniżej 13. roku życia konto gmail, posiadające wszystkie funkcje. Aplikacja została pobrana z Google Play ponad milion razy. Oceniana jest na cztery gwiazdki. A jakie ma funkcje?
-
Obserwacja aktywności dziecka w internecie- raporty codzienne, tygodniowe, comiesięczne określające czas, jaki dziecko spędziło korzystając z poszczególnych aplikacji na swoim telefonie.
-
Zarządzanie podejmowanymi przez dziecko działaniami- aby dziecko pobrało aplikację bądź też chciało coś w niej kupić, musi mieć zgodę rodzica. Na mail rodzica przychodzi wiadomość z pytaniem: zatwierdzić czy odrzucić. Jest też opcja ukrycia niektórych aplikacji przed dzieckiem.
-
Podpowiadanie dobrych rozwiązań- Family Link podpowiada, które aplikacje są właściwe dla dziecka.
-
Blokowanie telefonu dziecka- można ustawić limity czasowe. A jeśli dziecko zbyt długo siedzi na telefonie, jest też możliwość zablokowania urządzania.
-
Sprawdzanie lokalizacji dziecka- przydatna funkcja dla rodziców, których dzieci same przemieszczają się do szkoły, ze szkoły, na zajęcia dodatkowe, spędzają czas z kolegami na placu zabaw.
You Tube Kids
To propozycja dla rodziców małych dzieci, które wchodzą w wirtualny świat. YT Kids to aplikacja dostosowana do dzieci, kolorystycznie, z prostą nawigacją. Dodatkowo treści, które się w niej znajdują, przechodzą przez filtry i jest zdecydowanie mniejsze ryzyko, że dziecko wyświetli nieodpowiedni film niż w przypadku zwykłego YT. Filmy trafiające do YT Kids przechodzą przez zautomatyzowane filtry oraz manualną weryfikację. Poza tym rodzic dostosuje treści do potrzeb dzieci, blokując niewłaściwe filmy. Natomiast w aplikacji dzieci mają duży wybór wśród popularnych programów, bajek, piosenek, filmów edukacyjnych.
You Tube Kids to również możliwość kontroli czasu spędzanego przed szklanym ekranem i opcja ograniczenia wyświetlanych filmów, tylko do zaakceptowanych treści. Poza tym:
-
wyłączenie wyszukiwania,
-
wyczyszczenie historii,
-
możliwość utworzenia ośmiu profili dla dzieci (rekomendacje, preferencje, ustawienia),
-
opcja wyboru zakresu treści (wiek do 4 lat, 5 – 8 lat, do 12 lat).
Aplikacja jest bezpłatna.
Microsoft Family Safety
To kolejna propozycja do kontroli rodzicielskiej, która nie tylko może limitować czas przed smartfonem, ale również Xboxem. Pod aplikację można podpiąć urządzenia z systemem Windows, Android, IOS. Co nam oferuje?
-
Podsumowanie aktywności dziecka, limitowanie czasu spędzanego przed ekranem.
-
Filtrowanie aplikacji, gier, wyszukiwań, stron internetowych. Blokowanie niewłaściwych treści i gier dla najmłodszych.
-
Alert dla rodzica, gdy dziecko kliknie pobierz aplikację bądź też grę, która nie jest darmowa.
-
Śledzenie lokalizacji. Wiemy, gdzie aktualnie znajduje się dziecko oraz w jakich miejscach spędza najwięcej czasu.
Aplikacja jest w dwóch wersjach, darmowej- otrzymujemy wszystko, co wymienione powyżej oraz Premium. Wersja płatna to koszt ok 43 zł miesięcznie. W jej ramach otrzymujemy 1 TB w chmurze dla jednej osoby (w darmowej 5 GB), dostępna jest pod postacią klasycznej aplikacji (darmowa wyłącznie wersja internetowa) i otrzymujemy jeszcze alerty dotyczące lokalizacji. Jeśli dziecko powinno być w określonych godzinach w szkole, a nie jest, wówczas rodzic otrzyma alert.
Bark
Kolejna popularna aplikacja jest płatna, dostępna w dwóch wariantach, daje szerokie możliwości kontroli dziecka. Skierowana głównie do rodziców nastolatków. Aplikację Bark stworzyli rodzice ze wsparciem psychologów. Umożliwia ona kontrolę profili dziecka na portalach społecznościowych, maili, sms-ów. Rodzic nie musi czytać korespondencji nastolatka, filtry wychwytują niepokojące treści, jak zastraszanie, nękanie i inne nieodpowiednie. Rodzic otrzymuje alert. Poza tym Bark umożliwia ustawienie limitu czasu spędzanego w sieci. Jest też opcja zarządzania internetem w telefonie dziecka zarówno WIFI jak od operatora telefonii komórkowej. Rodzic może zablokować określone strony internetowe bądź wszystkie strony wpisane w konkretną kategorię.
Eset Parental Control
Kolejna propozycja to Eset Parental Control. Aplikacja dostępna jest w wersji bezpłatnej i płatnej. W wersji podstawowej otrzymujemy:
-
możliwość monitorowania przeglądanych przez dziecko treści,
-
kontrolę aplikacji,
-
opcję stworzenia harmonogramu korzystania z aplikacji należących do kategorii rozrywka i gry,
-
limit czasu na gry i rozrywkę,
-
raporty.
W wersji premium dodatkowo dostajemy lokalizator dziecka, alert, gdy przekroczy wyznaczoną strefę, bezpieczeństwo wyszukiwania, filtrowanie stron internetowych, pełne raporty dotyczące aktywności dziecka w sieci. Aplikację pobierzemy za darmo i przez 30 dni możemy ją testować bez kosztów, a później zdecydować czy pozostaniemy przy darmowej, czy kupić pakiet premium.
Obecnie rodzice stoją przed dużym wyzwaniem, jakim jest ochrona dziecka w sieci, a w przypadku nastolatka, nieprzekroczenia cienkiej granicy prywatności. Z drugiej strony dzieci padają ofiarami nielegalnych treści nakłaniających do podejmowania ryzykownych zachowań, które dzięki aplikacjom można w porę wychwycić i zareagować.