Kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy, wyposażone w wiele funkcji, mają ułatwiać prasowanie. Co faktycznie potrafią?
Prasowanie należy do najmniej lubianych obowiązków. Jedni prasują tuż przed wyjściem, a inni prasują na bieżąco po każdym praniu. Deski elektryczne zostały stworzone, by ułatwić tą czynność zarówno tym, co spieszą się i prasują na chwilę przed wyjściem jak i po to, by skrócić czas stania przy desce osobom prasującym po każdym praniu.
Najtańsze deski elektryczne (koszt ok 130- 250 zł)wyposażone są w:
-
podstawkę pod żelazko,
-
antenkę, dzięki której kabel się nie plącze,
-
gniazdko (część wyposażona jest w przedłużacz).
Najtańsze deski posiadają pokrowce wykonane z tworzywa sztucznego albo siatki metalowej. Ich celem jest przyspieszenie prasowania, dzięki przenikającej z żelazka parze i utrzymywaniu ciepła. Kolejną zaletą jest nieplączący się pod nogami kabel, co jest zasługą antenki. Posiadają możliwość regulacji wysokości.
Deski ze średniej półki cenowej, w okolicach 600-700 zł, wyposażone są poza powyższymi funkcjami w:
-
odsysanie,
-
nadmuch,
-
podgrzewanie,
-
zasysanie.
Blat najczęściej otoczony jest bawełnianą powłoką bądź jest wykonany z pianki. Deski ze średniej półki cenowej są znacznie bardziej funkcjonalne niż najtańsze. Dzięki odsysaniu, rzeczy prasowane żelazkiem z użyciem pary szybciej są suche, co jest szczególnie przydatne, gdy ubrania są prasowane na pięć minut przed wyjściem. Natomiast nadmuch lekko unosi ubranie i nie trzeba mocno dociskać żelazka. Ma to znaczenie szczególnie przy delikatnych materiałach. Kolejna funkcja, podgrzewanie, przydaje się, gdy prasujesz wilgotne rzeczy. Zdecydowanie skraca czas uzyskania efektu w postaci suchych, wyprasowanych ubrań. Przydatną funkcją jest również zasysanie. A już na pewno się sprawdzi, jeśli w szafie większość ubrań stanowią delikatne, śliskie tkaniny, które często zjeżdżają z deski. Blat delikatnie przyciąga materiał, a to przekłada się na szybsze i łatwiejsze prasowanie.
Deski z górnej półki cenowej, powyżej 1000 zł, wyposażone są w szereg dodatkowych elementów, które mają ułatwić nie tylko prasowanie. W dodatkowym wyposażeniu znajdziesz, w zależności od modelu:
-
rękawnik,
-
półki na wyprasowane rzeczy,
-
uchwyty na wieszaki,
-
schowek na akcesoria,
-
wspomaganie przy składaniu,
-
kółka, dzięki którym łatwiej jest przenieść deskę,
-
blokadę przed rozłożeniem,
-
siedmiostopniowy system regulacji wysokości.
Podgrzewany blat zdecydowanie ułatwia i przyspiesza prasowanie. Jednak drogie deski mają jeden duży mankament, czyli wielkość, choć producenci zadbali, by zajmowały jak najmniej miejsca, to jednak trzeba dla nich wygospodarować większy kawałek podłogi niż dla zwykłej deski. Dodatkowe wyposażenie wpływa również na ich wagę, często są cięższe o kilka kilogramów od zwykłych desek. Przemieszczanie mają ułatwiać kółka.
Elektryczna deska może skrócić czas stania przy żelazku i dzięki niej być może polubisz prasowanie trudnych materiałów i koszul.