Foto: Pracownia Jubilerska Michalczak - michalczak.pl

Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku. To również czas ślubów, chrzcin i innych uroczystości rodzinnych. Organizując taką imprezę, mamy sporo wydatków, ale nie tylko. Finalnie, po wydarzeniu, często dysponujemy niemałą sumą pieniężną z otrzymanych od gości “kopert”. Albo też dostajemy wartościowy prezent. Właśnie tu pojawia się pytanie… czy nie powinniśmy zgłosić takiego dochodu fiskusowi?

Otrzymane prezenty lub też środki pieniężne traktujemy jak darowizny. Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że przekazane nam od innych środki, o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym. Kwota wolna od podatku jest różna i zależna od tego w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z darczyńcą. Jeżeli wartość wpłat od osoby nam obcej, należącej do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, czyli kwoty wolnej dla darowizn, to od takiej darowizny nie jest naliczany podatek. W przypadku II grupy podatkowej do której należy np. rodzeństwo naszych rodziców, dzieci siostry, wnuki brata, będzie to kwota to kwota 27 090 zł. Natomiast od naszych bliskich, np. małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy czy teściów, czyli od I grupy podatkowej, możemy otrzymać bez zgłoszenia 36 120 zł.

Trzeba też pamiętać, że kwoty te są przewidziane na okres 5 letni, czyli jeśli otrzymujemy co jakiś czas darowizny od danej osoby, powinniśmy sumować ich wartość i w razie przekroczenia limitu zgłosić darowiznę skarbówce. Stawka podatku, zależy wówczas od stopnia pokrewieństwa i otrzymanej kwoty darowizny. Tak więc każdego gościa weselnego rozpatrujemy oddzielnie i weryfikujemy, czy nie otrzymaliśmy od niego darowizn wyższych niż kwota wolna wskazana w ustawie.

Pamiętajmy, że prezenty otrzymane od najbliższej rodziny, tzw. zerowej grupy podatkowej, np. dzieci, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha itp. nie zostaną objęte podatkiem bez względu na kwotę darowizny, pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki tj.  obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu złoży we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu darowizny, jak również przekazanie darowizny nastąpi na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego. Prezent przekazany w formie gotówki nie będzie wówczas zwolniony od podatku.

 

Źródło: e-pity.pl

Używamy cookies
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu SlonecznyStok.pl.